Kına Elbiseleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

0
11
Kına Elbiseleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
Kına Elbiseleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kına geceleri yeni evlenecek gelinler için en önemli gecedir. Bu nedenle bütün gelinler bu gecenin unutulmaz olmasını ve hiçbir kusur olmamasını isterler. Modern kına gecelerinde, geçmişten gelen pek çok adet tekrar uygulanmaya başlamıştır. Hatta birçok farklı yabancı kültürün adetleri de harmanlanarak Türk adetlerine uyarlanarak kına gecelerinde uygulanmaya başlamıştır. Kına elbiseleri kına gecelerinde gelinlerin kendilerini prenses gibi hissetmelerini sağlayan en önemli detaydır.

Kına elbiseleri de zamanla farklılaşarak, çeşitlenmiştir. Kına gecelerinde geleneksel kına kıyafetleri, bindallı ve kaftanlar tercih edilebildiği gibi abiyeler, ya da değişik tarzda kıyafetler de tercih edilebilir. Gelinler genellikle en özel gecelerinde muhteşem bir görüntüye sahip olmak isterler. Görkemli kıyafetler, işlemeler, nakışlar ve kabarık kesimli bindallılar en çok tercih edilen modeller arasındadır. Minimalizmi seven gelinler ise, daha zarif kına elbiseleri tercih ediyorlar.

Kına elbiseleri kına tacı ile tamamlanır. Elbise ne kadar gösterişli ise, taç o kadar sade ve şık tercih edilmelidir. Kına elbisesi seçerken kararsız kalanlar içinse en uygun seçenek elbise kiralamadır. Elbise kiralanarak, kına gecesinde birden fazla kıyafet giyilebilir. Ya da özel tasarım bir kaftan, bindallı ya da kına elbisesi tercih edebilir.

Kına Elbiseleri Seçenekleri

Bindallı

Kına gecelerinde bindallı giymek eski zamanlardan günümüze gelen adetlerdendir. Eski zamanlarda bindallı, gelinlik yerine giyilen bir kıyafettir. Kadife ya da atlas kumaş üzerine kabartma motifler, çiçek, dal ve yaprak motifleri işlenir. Geleneksel bir kıyafettir. Bindallı mutlaka vücut tipine uygun olarak seçilmelidir. Şalvarlı ya da etekli olarak seçilebilir. Gelin adayları en çok kırmızı, pembe, bordo, krem, mor, lacivert ve yeşil renkli bindallılara yönelirler.

Kaftan

Kaftanlar genelde uzun olurlar ve ipek kumaş üzerine işlemeli olarak tasarlanan kına kıyafetleridir. Eski dönemlerde kırmızı üzerine altın sırma işlemeli olan kaftanlar günümüzde farklı renk ve desenlerde üretilmektedir. Eğer kına gecesinde farklılık aranıyorsa bindallı yerine kaftan tercih edilmelidir.

Kına Abiyeleri

Kına gecelerinde modern tarzdan uzaklaşmak istemeyenler genellikle kına abiyelerini tercih etmektedirler. Kına abiyeleri, geleneksellikten uzaklaşmak isteyenler tarafından tercih edilen kıyafetlerdir. Vücut tipine ve seçilen mekana uygun olarak tercih edilmektedir. Eğer kır düğünü mekanı ise askılı ya da düz bir abiye tercih edilmeli. Fakat kına gecesi mekanı ve konsepti balo tarzındaysa düz, prenses, balık ya da A kesim kına abiyeleri tercih edilmeli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin