Kinoa Bitkisi Nedir, Kinoanın Faydaları Nelerdir?

0
177
Kinoa Nedir Faydaları Nelerdir

Kinoanın faydaları saymakla bitmez. Kinoa; besin değeri oldukça yüksek bir tahıl türüdür. Boyu 1 – 2 metreye kadar büyüyebilir. Bolivya ve Peru’da yetiştirilir. Aşırı sıcağa yada aşırı soğuğa dayanıksız bir bitkidir. Yetiştirilmesi için en uygun iklim koşulları Amerika kıtası’nda bulunan And Dağları’nın etekleridir. Nasa’nın uzaya gönderdiği astronotların, en önemli gıda maddesi olması ve Birleşmiş Milletler’in 2013 yılını kinoa yılı ilan etmesi bitkinin dünya çapında tanınmasını sağlamıştır.

Kinoa Nedir, Kinoanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Aslında ıspanakgiller familyasından olan kinoa, tahıl olarak geçer. Kinoanın çiçekleri tohumlara dönüşür. Gıda olarak kullanılan kinoa işte bu tohumlardır. Kinoa tohumları haşhaş tohumlarından biraz daha iricedir. Rengi açık sarıdır. Kinoada, aminoasitlerin tamamı ve yüksek miktarda protein bulunmaktadır. İnsan vücudunda bulunan 20 adet aminoasitin 9 tanesini vücut üretemez. Bunlar dışarıdan alınmak zorundadır. Kinoada insan vücudu için gerekli olan bu 9 aminoasit bulunmaktadır. Kinoada bulunan aminoasitler ette, bulunanlar ile aynıdır. Kinoadaki aminoasitler ettekilere göre çok daha kolay emilir. Ayrıca yüksek miktarda lif içerir. Vitamin ve mineraller açısından da zengindir.

Kinoanın insan vücuduna faydaları nelerdir?

 • Çok iyi bir anti-kanserojendir.
 • İçerdiği lifler sayesinde kabızlığa iyi gelir. Kabızlık çekenlerin tüketmesi tavsiye edilir. Hemoroide de iyi gelir.
 • Yaraların hızlıca kapanmasını sağlayarak, ameliyat sonrası nekahet yani iyileşme dönemini kısaltır.
 • Anne sütünü arttırıcı özelliği vardır.
 • Kansızlığı önler veya kansızlığın giderilmesiniz sağlar.
 • Yaşlanmayı engeller, çok iyi bir anti- aging maddesidir.
 • İçerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı korur.
 • Alerjik hastalıklar üzerinde etkilidir.
 • Diyabet hastalarına iyi gelir. İçinde bulunan besin lifleri kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.
 • Hipertansiyon hastalarında etkilidir.
 • Kemik ve dişleri güçlendirir, sağlıklarını korur.
 • Kalp ve damar sağlığı için çok faydalıdır.

Kinoanın zayıflamada etkisi

Kinoada bulunan aminoasitler kas iskelet sistemini güçlendirir. Zayıflamak için diyet programlarında kinoa
mutlaka olmalıdır. Zayıflama esnasında vücut önce depoladığı yağları, daha sonrada proteinleri yakar. Kinoa ile desteklenen diyetlerde vücudun ihtiyacı olan proteinler alınacağı için, kaslarda zayıflama olmaz. İçerdiği lifler sayesinde tokluk süresini uzatır. Uzun süre tok hissedilir. Kinoa çok su çeker. 100 gram pişmiş kinoada bulunan su miktarı 71,6 gramdır. Kalori miktarı ise 120 dir. Pişmemiş, çiğ kinoa da ise su miktarı 13,3 gramdır ve 368 kaloridir. Pişirilmiş olarak tüketildiğinde ise harika bir diyet ürünüdür.

İnsanı tok tuttuğu için, daha az miktarda yemek yemiş ve daha az kalori almış olursunuz. Bu da zayıflamanın ilkelerinden biridir. Öğünlerinizde kinoa bulundurarak zayıflayabilir ve düzgün bir fiziğe sahip olabilirsiniz. Kinoa pirinç gibi pişirilerek de yenebilir. Pişme süresi pirince göre daha kısadır. Ya da haşlandıktan sonra, salatalara ilave edilerek muhteşem lezzetler yaratılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin