Kırmızı Göz Hastalığı

0
304
kirmizigozhastaligi

Kırmızı Göz Hastalığı

kirmizigozhastaligiÇocuklarda ya da yetişkinlerde en fazla rastlanan göz hastalığının kırmızı göz hastalığı olduğu belirtilmiştir. Gözdeki kırmızılığın nedeni konjonktiva tabakasındaki kan damarlarının aşırı derecede genişleyerek belirgin olmasından dolayıdır. Konjonktiva tabakası gözün beyaz kısmının üzerinde olan ince zarımsı tabakadır. Normal şartlarda çok sayıda kan damarı taşısa da damarların çok ince olması nedeniyle damarlar belli değildir ve tabaka beyazımsı gözükür. Ancak herhangi bir nedenle damarlar daha belirgin duruma geldiğinde kırmızı renge bürünmektedir.

Hastada Çapaklanma Meydana Gelir

Kırmızı göz hastalığının en sık sebebinin enfeksiyonlardır. Bakterilere bağlı olarak oluşan enfeksiyonlarda ek olarak sekresyon oluşarak hastada çapaklanma meydana gelmektedir. Hastalığın en masum olan şeklidir. Viral etkenlere bağlı oluşan enfeksiyonlar kırmızı, hatta kanama odakları meydana getiren hastalıktır. Bulaşma olasılığı oldukça yüksektir. Uzun süreli olabilir, kornea tutulumlarına da neden olabilmektedir.

Gözde Lekeler Oluşturur ve Görme Yeteneğini Azaltır

Göz kornea tabakası hastalıklarından olan, kornea ülseri ise oldukça önemli olan ve gözde lekeler meydana getirerek görmede azalmalara sebep olan bir hastalıktır. Allerik konjonktivitler ile özellikle gözü kaşıma sonrasında belirgin kanlanma olmaktadır. Göz travmaları başka bir kırmızı göz nedenidir. Göz konjonkivasında travmaya bağlı olarak kanama ve yırtılma sebebiyle olabilmektedir. Ameliyat ile tedavi gerektirebilir.

Hipertansiyon Nedeniyle Ortaya Çıkar

Kendiliğinden olur ve genellikle hasta farkında olmaz. Çevresindekilerin uyardığı kırmızı göz nedeni subkonjonktival hemoraji olarak isimlendirilir. Genelde hipertansiyon sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Hastalar için uyarıcıdır. Vücutta zorlanma nedeniyle olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin