Kış Aylarının Baştacı Ihlamurun Faydaları

0
125
ıhlamurun faydaları

Kış aylarının vazgeçilmezi, soğuk algınlıklarının ise en bilinen devası olan ıhlamurun faydaları saymakla bitmiyor. Grip ve nezle tedavisinde sıkça kullanılan ıhlamur, yaprakları kaynatılarak demlenir. Limon ya da bal ilave edilerek içilir. Bal eklendiği zaman vücudun hastalıklara karşı direnci daha çok artar. Ayrıca balın doğal bir antibiyotik olması da ıhlamurun etkisini ikiye katlar. Ancak bal, kaynar ve çok sıcak suda bu özelliğini kaybettiğinden, çay soğuduktan sonra katılmalıdır.

Öksürüğü Giderir

Ihlamurun faydaları içinden bir diğeri de öksürüğü yatıştırıcı özelliği olmasıdır. Düzenli aralıklarla ve sık sık sıcak olarak içildiğinde öksürüğe neden olan bakteri ve mikropları vücuttan atar ve solunum yollarında öksürükten dolayı meydana gelen tahrişleri giderir. Hızlı ve etkili bir şekilde öksürükten kurtulmanıza büyük oranda yardımcı olur.

Vücut Direncini Artırır

Ihlamur, kan dolaşımını hızlandırır ve vücudu sıcak tutmaya yardımcı olur. Özellikle kış aylarında üşüyen kişilerin bu anlamda kurtarıcısı olur. Hastalıklarla mücadelede vücut direncini arttırır.

Çapaklara İyi Gelir

Ihlamur gözlere ve göz çevresine de oldukça faydalıdır. Kaynatılan ıhlamur yapraklarından elde edilen su, pamuk yordamıyla gözlerin üzerine konur. Bu uygulama sayesinde hem gözlerin yorgunluğunu alırsınız hem de göz kapaklarının kenarlarında oluşan bakteri veya çapakların temizlemiş olursunuz.

Terlemeye Yardımcı Olur

Kış mevsiminin özellikle kar yağışının az olduğu dönemlerde, çoğunlukla virüslerden kaynaklı salgın hastalıklardan herkes nasibini alır. Bazı virüs çeşitleri terleme ile daha kolay vücuttan atılabilmektedir. Bunun için ıhlamur oldukça faydalıdır. Terleme şiddetini arttırmak için ıhlamurun içerisine acı biber eklenebilir. Bu sayede acı biberin etkisi ile hem solunum yollarının rahatlaması sağlanır hem de terlemenin şiddeti arttırılmış olur.

Stresi Azaltır

Ihlamurun faydaları sayılırken bir diğer madde ise sinir sistemine olan katkısıdır. İçilecek olan çayın içerisine karanfil eklendiğinde sinir üzerinde daha fazla etki gösterir ve sakinleştirici özelliği açığa çıkar. Böylece genel anlamda sinir sistemlerini olumlu yönde etkiler ve stresten kaynaklanan kötü düşüncelerden bünyeyi korur. Yalnız gece geç saatlerde aşırı derecede ıhlamur tüketimi uykusuzluğa neden olabilir. Bu yüzden akşam saatlerinde fazla tüketilmemesi tavsiye edilir.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin