Mantar Hastalığı – Türleri – Tedavisi

0
127
Mantar Hastalığı

Mantar Hastalığı

İnsanlar için mühim olan rahatsızlıklardan birisi de  mantar hastalığıdır. Mantar hastalığı enfeksiyon yolu ile taşınan bir hastalıktır. Mantar hastalığının enfeksiyonu cilt rahatsızlıkları içerisinde çok büyük bir yeri vardır. Yerinin çok büyük olmasının nedeni ise mantar hastalığının sanıldığından daha çok yaygın olması ve çok fazla hasta sayısı olmasıdır.

Mantar HastaligiMantar hastalığı çoğunlukla deri, kıl ver tırnak gibi keratinize dokulara işlemiş olan kızarıklık, kaşıntı, pullanma ve sulanma şeklinde ortaya çıkıp kendisini gösteren bir mikrobik bir enfeksiyondur. Mantar hastalığının enfeksiyonlarının en çok yaygınlaştığı mevsim şüphesiz yaz mevsimidir. Hastalığın en sık görülen belirtileri ise sulantı, sertleşme, kepeklenme, kızarıklık, kalınlaşma olarak kendini gösterir.  Mantar Hastalığının Türleri mevcuttur, bunlardan bazıları ise şöyledir; Tırnak mantarı( t.inguinalis), tırnakların şeklinin bozulması ile kendini gösterir.

Çoğunlukla kalınlaşma, renk değişimi, sertleşme şeklinde olur ve ola ki tedavi edilmez ise tırnak yatağını çok rahatsız ettiğinden bozmuş olacak ve kalıcı şekil bozukluğuna sebebiyet verecektir. Vücut Mantarları ( tinea verzikolor) ; Kol, boyun, sırt ve çoğunlukla göğüs bölgelerini içine almaktadır. Mantar hastalığının tedavisi ilaçlar ile mümkün olur.

Mantar olan bölge üstüne sürülen kremler, spreyler ve losyonlar da tedavi yöntemlerindendir. Eğer tırnak mantarında tırnak yatağı tamamen hasar görmüş ve bozulmuşsa tırnak çekilir. Eğer mantar hastalığının tedavisinde gecikme olursa bir takım problemler ortaya çıkacaktır. Örneğin; enfeksiyon üzerine farklı enfeksiyonlar eklenebilir. Lenf bezi iltihabı ortaya çıkabilir ve cilt altı enfeksiyonlarına sebep olmaktadır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin