Melatonin Nedir ? Melatonin Ne Demek ?

0
161
Melatonin Nedir ? Melatonin Ne Demek ?

Melatonin Nedir ? Melatonin Ne Demek ?

Melatonin Nedir ? Melatonin Ne Demek ?Melatonin, vücudunuz tarafından doğal olarak üretilen bir hormondur. Beyindeki pineal bez tarafından üretilir ancak gözler, kemik iliği ve bağırsak gibi diğer alanlarda da bulunur.

Yüksek seviyelerde uykuya dalmanıza yardımcı olabileceğinden genelde “uyku hormonu” olarak adlandırılır.

Bununla birlikte, melatonin kendisi sizi nakavt etmeyecektir. Vücudunuza gece vakti olduğunu rahatça söyleyebilmenizi sağlar, böylece rahatlar ve uykuya dalarsınız. Melatonin takviyeleri insomnia ve jet lag insanlar arasında popülerdir. Reçetesiz birçok ülkede alabilirsiniz. Aynı zamanda, çeşitli avantajlar sağlayabilen güçlü bir antioksidandır.

Aslında, göz sağlığını destekleyebilir, mide ülseri ve mide ekşimesi tedavisinde yardımcı olabilir, kulak çınar semptomlarını hafifletebilir ve hatta erkeklerde büyüme hormonu seviyelerini yükseltebilir.

ÖZET:

Melatonin doğal olarak pineal bez tarafından üretilen bir hormondur. Yatmadan önce vücudu yatıştırarak uykuya dalmanıza yardımcı olur.

O nasıl çalışır?

Melatonin vücudunuzun sirkadiyen ritmi ile birlikte çalışır. Basitçe, sirkadiyen ritim vücudunuzun iç saatidir. Uyku, uyanma ve yemek zamanı geldiğinde sizi bilgilendirir. Ayrıca vücut sıcaklığınızı, kan basıncınızı ve hormon seviyenizi düzenlemeye yardımcı olur. Vücudunuzda karanlık olduğu zaman  seviyeler yükselmeye başlar ve vücudunuza uyku zamanı geldiğini bildirir.

Aynı zamanda vücudun reseptörlerine bağlanır ve rahatlamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, melatonin sinir aktivitesini azaltmaya yardımcı olması için beyindeki reseptörlere bağlanır. Gözlerinizde, uyanık kalmanıza yardımcı olan bir hormon olan dopamin seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Melatoninin uykuya dalmanıza yardımcı olan kesin bir yol olduğu belli olmamasına rağmen, bu süreçlerin uykuya dalmanıza yardımcı olabileceği öneriliyor.

Tersine, ışık melatonin üretimini bastırır. Bu, vücudunuza uyanmanın vakti geldiğini bildirir.

Melatonin vücudunuzu uykuyu hazırlamak için yardımcı olduğu için gece yeterince gelişmeyen insanlar uykuya dalmak için mücadele edebilir. Geceleri düşük seviyelere düşmesine neden olabilecek birçok faktör vardır. Gerilim, sigara içmek, geceleri aşırı ışık maruziyeti ( mavi ışık dahil ), gün boyunca yeterli doğal ışık almayan vardiya çalışması ve yaşlanma melatonin üretimini etkiler. Bir takviye almak düşük seviyelere karşı yardımcı olabilir ve iç saatinizi normalleştirebilir.

Melatonin uykunuza ve daha İyi hissetmenize nasıl yardımcı olabilir?

Yaklaşık 50-70 milyon Türk insanı kötü uykudan etkilenmektedir. Sık görülen bir sorun olsa da, kötü uyku ciddi sonuçlar doğurabilir. Zayıf uyku, enerjinizi tüketebilir, üretkenliğinizi düşürebilir, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi hastalık riskini artırabilir.

Melatonin, yatma zamanı geldiğinde bedeninize salgılanan bir hormondur. Ayrıca uykuya dalmak için mücadele eden insanlar arasında popüler bir takviye haline geldi. Bu yazıda, nasıl çalıştığının yanı sıra, güvenlik ve ne kadar alınması gerektiği açıklanmaktadır.

Diğer Faydaları;

Melatonin almak size başka faydalar da sağlayabilir.

Sağlıklı melatonin seviyeleri göz sağlığını destekleyebilir.

Yaşa bağlı maküler dejenerasyon (AMD) gibi göz hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidan yararları vardır.

Bir çalışmada, bilim insanları AMD’li 100 kişiden 6 ila 24 ay boyunca 3 mg melatonin almasını istedi. Günlük almak, retinanın korunmasına ve AMD’nin hasar görmesini önemli ölçüde yan etkisi olmaksızın geciktirmesine yardımcı olmuştur.

Antioksidan özellikleri, mide ülserlerinin tedavisinde yardımcı olabilir ve mide ekşimesi hafifletebilir.

21 katılımcıyla yapılan bir araştırma, günlük 10 mg’lık melatoninin alınmasının, H.pylori bakterisinin daha hızlı bir şekilde neden olduğu mide ülserlerinin iyileşmesine yardımcı olduğunu buldu.

Bir başka çalışmada gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) olan 36 kişi, omeprazol (GÖRH tedavisine yardımcı olan bir ilaç) veya ikisinin bir kombinasyonuyla GÖRH ve semptomlarını tedavi etmek için verildi.

Omeprazol ile kombine edildiğinde mide yanmalarını azaltmaya yardımcı oldu

Ancak, bu araştırma alanı oldukça yenidir. Gelecekteki çalışmalar mide ülseri ve mide ekşimesi tedavisinde ne kadar etkili olduğunu açıklığa kavuşturmaya yardımcı olacaktır.

Tinnitus Semptomlarını Azaltabilir

Kulak çınlaması, kulaklarda sürekli çınlama özelliği taşıyan bir durumdur. Uykuya dalmaya çalışırken olduğu gibi daha az zemin gürültüsü olduğunda genellikle daha kötüdür. İlginçtir, melatonini almak kulak çınlamak semptomlarını azaltmaya ve uyumanıza yardımcı olabilir.

Bir çalışmada, kulak çınlaması olan 61 erişkin, 30 gün boyunca yatmadan önce 3 mg melatonin aldı. Kulak çınlamasının etkilerini azalttı ve uyku kalitesini önemli derecede artırdı.

Erkeklerdeki büyüme hormon düzeylerini arttırmada yardımcı olabilir. İnsan büyüme hormonu uyku sırasında doğal olarak serbest bırakılır. Sağlıklı genç erkeklerde büyüme hormonu düzeylerini arttırmaya yardımcı olabilir.

Çalışmalar melatoninin büyüme hormonu salgılayan organ olan hipofiz bezini büyüme hormonu salgılayan hormona karşı daha hassas hale getirebileceğini gösteriyor. Buna ek olarak, çalışmalar hem düşük (0.5 mg) hem de daha yüksek (5.0 mg) dozlarının büyüme hormonu salınımını uyarmada etkili olduğunu göstermiştir.

Mevsimlik Depresyonda Yardımcı Olabilir

Mevsimsel depresyon genelde “kış mavisi” veya mevsimsel duygulanım bozukluğu (SAD) olarak bilinir. Bazı kanıtlar, mevsimsel depresyonun ışık ve uyku döngülerindeki değişmelerden etkilendiğini göstermektedir. Buna karşılık, uyku döngüsüne yardımcı olarak mevsimsel depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, deliller tamamen net değildir. Gelecekteki çalışmalar melatonin mevsimsel depresyon tedavisinde yararlı olup olmayacağını açıklığa kavuşturmaya yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin