Meme Kanseri Nedir, Meme Kanserinden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

0
11051
Meme Kanserinden Korunmak İçin Neler Yapılmalı

Meme Kanseri

Meme Kanseri , sağlıksız beslenme, genetik yatkınlık, çevresel etkenler ve  kötü alışkanlıklar gibi nedenler kadınların en korktuğu hastalık olan meme kanserine zemin hazırlıyor. Son yıllarda artan ve kadınlar için bir kabus haline gelen meme kanseri riski, alınacak basit önlemlerle önüne geçilebilecek bir hastalıktır. Aile bireylerinde meme kanseri görülmüşse, siz de meme kanseri risk grubundasınız demektir. Bu nedenle korunma yöntemlerini öğrenerek riski minimuma indirmeye gayret edebilirsiniz.

Meme Kanseri

Meme Kanserinden Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Günde en az dört porsiyon meyve ve sebze yemelisiniz. Yağdan zengin ve yüksek kalori içeren beslenme şekli meme kanseri riskini arttırır. Günlük beslenmede alınan yağ oranı % 25 olmalı. Sebze ve meyveden zengin bir diyet ile beslenmeye özen gösterin. Çünkü sebze ve meyvelerde bol miktarda antikansorejen ve antioksidan madde bulunuyor. İşlenmiş ürünlerden, özellikle kırmızı etten uzak durun. İçinde antikansorejen bulunan sebze ve meyveler semizotu, brokoli, enginar, kereviz, ananas, çilek, böğürtlen, üzüm ve domatestir.

Çocuk sahibi olmayı düşünün. Yapılan araştırmalara göre, çocuk doğuran ve emziren kadınların, daha az meme kanserine yakalandığı görülmüştür. Özellikle erken yaşta çocuk sahibi olan kadınlarda, meme kanseri riski çok azalıyor. Emzirme dönemi boyunca meme dokusu daha az östrojenle temas ediyor. Bu durum da meme kanseri riskini azaltıyor. Uzmanlar kadınların kanserden korunmak için 30 yaşından önce çocuk sahibi olmalarını tavsiye ediyor.

Alkol ve sigaradan uzak durun. Alkol kandaki folik asit miktarının düşmesine neden oluyor ve östrojen seviyesinin
yükselmesini sağlıyor. Günde 2 kadehten fazla alınan alkol meme kanseri riskini % 40 oranında arttırıyor. Sigara kullanımı ise içinde bulunan nikotin ve diğer zehirler nedeniyle, ilk olarak akciğer kanserine, daha sonra da diğer kanserlere neden oluyor.

Uzun süren hormon tedavilerinden kaçının. Östrojen ve progesteron içeren hormon tedavilerinin 5 yıldan fazla kullanılması meme kanseri riskini arttırır. Yine doğum kontrol haplarının 8 yıl ve daha uzun süre ile kullanılması meme kanseri riskini arttırıyor. Doğum kontrol hapları kısa süreli bir çözüm olarak düşünülmelidir.

Düzenli olarak yürüyüş yapın. Yürüyüş ile hem kilonuzu ve formunuzu korursunuz, hem de meme kanserinden korunursunuz. Özellikle menopoz döneminde yapılan yürüyüşler hormonlarınızın dengesini koruyacağından, meme kanserine yakalanma riskiniz azalacaktır. Haftada en az üç gün tempolu yürüyüşler yapmalısınız.

Gereksiz ilaç kullanmayın. Gerekli olmadığı durumlarda vitamin, antoksidan, ağrı kesici almayın.  Gereksiz ilaç kullanımı kanser riskini arttırır.

Stresten uzak durun. Pek çok hastalığın olduğu gibi kanserin de en büyük düşmanı strestir. Stres bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen bir durumdur. Bağışıklık sisteminin düzgün ve sağlıklı çalışması, hastalıklardan korunmayı sağlar. Stresli bir yaşam şekli, vücudun stresle  baş etme mekanizmalarını sık sık kullanmasına neden olur. Bu da bağışıklık sistemini yorar. Meme kanserinden korunmak için ayrıca stressiz bir yaşam kazanmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin