Migren Hastalığı

0
111
Migren hastalığı
Migren Hastalığı ve Tedevasi

Migren Hastalığı

migren hastalığı ve tedevasi

Migren hastalığı insan hayatını herhangi bir şekilde tehdit eden tehlikeli bir hastalık değildir. Genelde ataklar şeklinde ortaya çıkan, kafanın tek bir bölgesine yerleşen, zonklayıcı bir baş ağrısı şeklindedir. Ataklar 4 saat ile 72 saat arasında değişim gösterebilir. Bu ataklar esnasında baş ağrısının yanı sıra bulantı, kusma, ışık ve seslerden rahatsız olma gibi şikayetler de görülebilir.
Migren artık sinirsel bir hastalık olarak görülmektedir. Beyinde bulunan kimyasal maddelerin azalması veya etki göstermemesi sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kişi karanlık ve sesten uzak bir odada uyumak ister. Günlük yaşama engel olan bir durumdur. Tedavisi mevcuttur.

Migrenin Sıklıkla Görüldüğü Kişiler

Migrenin kadınlarda görülme sıklığı erkeklerde görülme sıklığının üç katıdır. Bu farklılığın nedeni kadındaki hormonal değişikliklerdir. Hastaların bir çoğunda atak 40 yaşından önce ortaya çıkar. Bu da genelde ergenlik dönemine denk gelir. 50 yaşının üstünde birinde migren başlaması ihtimali zayıftır. Kadınlarda çoğunlukla orta yaşlarda ortaya çıktığı görülmüştür.

Migren Hastası Olunmasının Nedeni

Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber beyin kan damarları ve beynin sinir iletimindeki madde değişiklikleri sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kadınlardaki hormonal değişiklik migren ağrısına neden olabilir. Genetik (aileden gelen ve kalıtsal olan) faktörler konusunda çalışmalar sürmektedir. Annesi ya da babası migren hastalığına sahip olan birinin migren hastası olma ihtimali %40 dır. Hem annesi hem de babası migren hastası olan birisi %75 migren hastası olabilir ve bu çok yüksek bir ihtimaldir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin