Ana Sayfa Anne ve Çocuk Moringa bitkisinin kökü

Moringa bitkisinin kökü

0
336

Moringa son günlerde çok fazla popülerlik kazandı ve insanlar tarafından kullanılmaya başlandı. Peki nedir bu moringa? Moringa çayı nasıl hazırlanır, moringa çayınının zararları nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. İşte moringa nasıl hazırlanır sorusunun cevapları ve moringa  zararları ve faydaları…

Moringa  kronik hastalıkları önleme, vücuttaki iltihaplanmayı azaltma, sindirimi iyileştirme, kanseri önleme , bağışıklığı artırma , diyabetik semptomları yönetme ve koruma gibi ciddi faydaları bulunmaktadır. Üstelik bu faydalardan günde bir bardak moringa çayı içerek yararlanmanın mümkün olduğu söylenir.

Moringa çayının son yıllarda insanlar tarafından büyük ilgi görmeye başlamasıyla, moringa bitkisi üzerinde araştırmalar yoğunlaşmaya başladı. Moringa bitkisinin kökü de yaprakları da bir çok tıbbi alanda kullanılmaktadır.

Moringa  sağlığa faydaları nelerdir?

Bir çok hastalığa şifa sağlıyor

Moringa içmek kanser, artrit , gut , mide rahatsızlığı, diyare , mide bulantısı, Alzheimer hastalığı, şeker hastalığı , kalp rahatsızlıkları ve hatta soğuk algınlığı gibi bazı durumlardan muzdarip kişileri tedavi ettiği söylenmektedir.

 Bağışıklık sistemini güçlendiriyor 

İçerisinde yer alan yüksek oranda askorbik ve antioksidanlar içermesi nedeniyle bu çay bağışıklık sistemini güçlendirerek grip ve soğuk algınlığı hastalıkları için mükemmel bir koruma sağlar.  İçerisinde yer alan yüksek C vitamini sayesinde beyaz kan hücrelerinin artmasını da sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Yaraların hızlı bir şekilde onarılmasını sağlar 

İçerdiği yüksek C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra vücutta oluşan yaralarında kısa sürede iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle uzun süre yaralanma veya uzun süreli hastalıklardan korunabilmek için kullanılabilir.

Moringa  nasıl hazırlanır?

Moringa  özellikle evlerine veya bahçelerinde moringa bitkisi yetiştirenler için oldukça basittir. Moringa bitkisi sağlam ve dayanıklı bir bitkidir. Bu nedenden dolayı çok fazla sorun olmadan yetiştirilebilirler. Moringa bitkisi büyüdüğünde 4-5 metre boyuna kadar ulaşmaktadır. Moringa bitkisinin faydalarından yararlanmak için genellikle yapraklarının tüketilmesi önemlidir. Ymoringa yapmak içinde yapraklarının iyice yıkanıp kurutulması da son derece önem teşkil etmektedir.

Moringa bitkisi yaprakları tazeyse en az 15 gün boyunca bol güneşte sararana kadar kurutulmalıdır. Moringa bikisi yaprakları tamamen sararmaya başladığında demlenip çayı hazırlanabilir.

Moringa nasıl hazırlanır?

Moringa birden fazla çeşitte hazırlayıp tüketebilmeniz mümkün. Aşağıoda vermiş olduğumuz tarifleri uygulayarak moringa hazırlayabilirsiniz.

Moringa  1. Tarif:

Moringa  yapraklarını  (eğer isterseniz saplarla birlikte) 10-15 saniye blenderdan geçirip öğütebilirsiniz. Bu şekilde çayını toz halinde kullanabilirsiniz.

Moringa 2. tarif

1 fincan suyu iyice kaynatın. Daha sonra 1 çay kaşığı moringa yapraklarını kaynar suyun içerisine atın. 3 dk içerisinde moringa yapraklarını suyun içerisinde demlendirin. İçerisine iki dilim taze zencefil 1 çay kaşığı bal ekleyip karıştırın.

Ilındığında afiyetle içebilirsiniz.

 zararları nelerdir?

Her bitkide olduğu gibi moringa çayının da fazla tüketildiğinde yan etkileri bulunmaktadır. Moringa bitkisini tüketirken moringanın zararı değil, yan etkisi olduğunu unutmamak gerekir.

 zararları (yan etkileri) nelerdir?

1- Mide ekşimesine neden olur

2- Mide bulantısına neden olur

3- İshale neden olur

4- Kasılmalara rahmin sıkışmasına ve pelvik ağrıların gelişmesine neden olabilir. Bu durumda moringa çayı hamileler için oldukça sakıncalıdır.  Gebelik sırasında düşük riskini meydana getirebilir.

5- Bu yan etkiler oldukça nadirdir ve bu bitki veya çay için toksik bileşen yoktur. Moringa çayı kararında içildiğinde hiçbir yan etki göstermez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin