tr Mutsuz Bir Evlilik Nasıl Düzelir, Neler Yapmak Gerekir? - Kızların Fendi
Ana Sayfa Aşk ve İlişki Mutsuz Bir Evlilik Nasıl Düzelir, Neler Yapmak Gerekir?

Mutsuz Bir Evlilik Nasıl Düzelir, Neler Yapmak Gerekir?

0
163
Mutsuz Bir Evlilik Nasıl Düzelir

Mutsuz bir evlilik nasıl düzelir? Terapider (Aile Terapileri ve Terapistleri Derneği) Başkanı Uzman Dr. Taner Canatar, mutsuz bir evliliği olanlara, ilişkilerinin tüm seyrini değiştirecek önemli tavsiyelerde bulundu.

Dr. Canatar, evlilik ilişkisi sevgi, hoşgörü, saygı ve paylaşım ile yürütülür ise mutluluğun, yürütülemez ise de mutsuzluğun temel kaynaklarından birisi olduğunu ifade etti ve “Evlilik, ‘ben’i koruyarak ‘ben’ ve ‘sen’ düşüncesinden ‘biz’ oluşturabilme temennisidir. Kadın ve erkeğin bakış açısındaki bazı farklılıklar, bedensel duyumları, duyguları, davranışları, seçimleri ve ihtiyaçları olduğu kadar öncelikleri, söylemleri ve ilgi alanlarını da doğrudan etkilemektedir. Bunun sonucu olarak da kadınların ve erkeklerin birbirinden uzaklaşma sebepleri de farklı olur” dedi.

Mutsuz Bir Evlilik Nasıl Düzelir, Mutsuz Bir Evlilik İçin Öneriler Nelerdir?

Bir kadın için erkeğin ilgi göstermesi, sevgisinin en önemli kanıtı iken eşi tarafından ilgi göremeyen ve ihmal edilen bir kadının değer görmediği duygusuna kapıldığını belirten Canatar, “Böyle bir durumda en fazla ihtiyaç duyduğu olan şey, eşinin onu sevdiğine ve ona değer verdiğine dair sözleri ile davranışlarıdır, fakat bunları bulamadığında eşine küsebilir, kırılabilir ve ondan uzaklaşabilir. Uzaklaşan taraf erkek olunca, nedeni genel olarak eşe duyulan kırgınlık ve öfkedir.. Bu hisler genellikle birlikte, çoğunlukla da iç içe geçmiş bir şekilde yaşanabilen ve ilişkiyi yavaşça zehirleyen duygulardır. Şayet bir çözüme kavuşturulmazlarsa etkileri de yıkıcı olur. Halbuki evlilikte aşk, sevgi ve yakınlık için duyulan ihtiyaçların karşılanması amaçlanmaktadır” şeklinde konuştu.

Mutsuz evliliklerin sıklıkla görüldüğünü belirten Canatar, mutsuz olan çiftler için çok önemli önerilerde bulundu:

“Ne kadar zor hatta kimi zaman imkansız gibi görünse de, eş ve mutsuz bir evlilik için her şey sona ermiş sayılmaz. Aslında birkaç ufak değişim ve adımla bu tür bir ilişkinin tüm seyri değişebilir. Her şeyden evvel eşler arasındaki tutku ve şehvetin tekrar alevlenmesi gerekir. Başka bir deyişle flört günlerine geri dönmeniz gerekir. Eşinize ilgi, yakınlık ve sevgi göstermekten asla vazgeçmeyin, onu daima dinleyin, onaylayın ama asla başkalarıyla kıyaslamayın ve kati suretle aşağılamayın. Eşinizin duygu ve düşüncelerine önem verdiğinizi ve ona değer verdiğinizi, sözleriniz ya da davranışlarınızla her fırsatta gösterin.

Şunu unutmayın; eşinizi kendi istediğiniz gibi birisine dönüştürmeye asla çalışmamalısınız. Kontrolcü ve baskıcı değil, özenli, duyarlı, sıcak ve yakın olun. Problemlerinizi henüz başlangıç aşamasındayken net bir şekilde masaya yatırın ve kendi yanlışlarınızı açık yüreklilikle kabul edip çözüm yolları arayın ve anı yaşamaya gayret edin. Kendinizin ya da eşinizin geçmişte yaptıklarını yeniden gündeme getirmenin bir faydası yok, hataları için eşinizi yargılayıp, yaptıklarını devamlı olarak başına kakmayın. Birbirinize tensel teması artırın. Birlikte daha çok zaman geçirin ve gelecekte anımsamaktan mutluluk duyacağınız hoş anılar inşa etmek adına, birlikte yapmaktan hoşlandığınız aktivitelere öncelik verin.

Cinsel yaşamınızı daima hareketli tutun. Mutlu bir ilişki, duygusal ve cinsel doyumla mümkün olabilir. Elinizden geleni yapmanıza rağmen, evliliğinizin büyüsünü kaybettiğini ve tek başınıza bunu başaramayacağınızı düşünüyorsanız, bir evlilik terapistine başvurmaktan kesinlikle çekinmeyin.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin