Porselen Makyaj Nedir, Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

0
390
Porselen Makyaj Nasıl Yapılır

Porselen makyaj günlük hayat için yapabileceğiniz bir makyaj çeşidi değildir. Genellikle özel günlerde, kamera çekimlerinde, düğün  organizasyonlarında, fotoğraf çekimlerinde kullanılan ve iyi ışık alan alanlarda tercih edilen bir makyaj türüdür. Ya da yüzünde ciddi anlamda görüntü bozuklukları, yara izleri olanlar için kullanılmaktadır.

Porselen Makyaj Nedir, Porselen Makyaj Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Porselen Makyaj  Porselen makyaj; televizyonda, sokaklarda bulunan afişlerde gördüğünüz, olağanüstü pürüzsüz bir tene sahipmiş gibi görünen kadınların, reklam yıldızlarının, sahne sanatçılarının, makyaj sırrıdır. Daha soğuk ve mat bir görünüm sağladığı için günlük hayatta tercih edilmez. Yüze yakından bakıldığında gayet net bir şekilde belli olur. Yüzde bir maske varmış gibi görünür. Doğallıktan uzak bir makyaj türüdür. Bu tür makyajlar, yüzde 42 saat boyunca bozulmadan kalabilir. Sıcağa ve suya dayanıklıdır. Makyajın amacı; cildi pürüzsüz göstermektir.

Porselen makyaj yapımında kullanılan malzemeler ve özellikleri

Sir Ağda: En önemli koşulu, cildin bir bebeğin cildi kadar pürüzsüz görünmesini sağlamaktır. Bu nedenle yüzdeki ufak tüycüklerden kurtulmak için, sir ağda uygulaması yapılır. Eğer yüzdeki tüyler iyice temizlenmezse tüylerin olduğu bölgelerde kalan hava kabarcıkları nedeniyle pürüzsüz bir cilt yerine pütürlü bir görünüm ortaya çıkıyor. Bu da başarısız bir makyaja neden oluyor.

Pudralar: Kullanılan malzemeler, günlük yaşamda kullanılan malzemelere göre çok daha ağırdır. Yüze doğallık veren hafif pudraların yerine taş pudra dediğimiz sert pudralar kullanılarak yapılır. Su ile seyreltilerek uygulanır. Taş pudralar ağır ve çok iyi bir kapatıcı özelliği olan malzemelerdir.

Göz farları: Porselen makyaj için kullanılan göz farları da bildiğimiz farlardan oldukça farklıdır.

Porselen Makyaj Takma Kirpik
Porselen Makyaj Nasıl Yapılır

Fondötenler: Bu makyaj için kullanılan fondötenler de suya dayanıklı ve oldukça kapatıcı etkili ürünlerdir.

Sabitleyici spreyler: Sabitleyici spreyler, sürülen pudra ve fondötenin yüzde sürüldüğü gibi kalmasını ve makyajın dayanıklı olmasını sağlamak için kullanılmaktadır.

Takma Kirpikler: Makyajın tamamlayıcısıdır. Takma kirpik kullanılmadan bu makyaj olmaz. Takma kirpikler doğal ya da sentetik kıllardan kirpik formuna uygun hazırlanmış ve özel yapıştırıcılarıyla kirpiklerin diplerine yerleştirilen ürünlerdir. Kirpiklerin daha dolgun ve uzun görünmesini sağlayarak, gözü belirginleştirirler ve güzel görünmesini sağlarlar.

Porselen makyaj yapımında kullanılan malzemelerin fiyatları epey pahalıdır. Türkiye’de en  bilinen ve en çok  kullanılan iki marka Kryolan ve Make Up Forever markasının ürünleridir. Bu işin uzmanları tarafından kuaförlerde veya güzellik salonlarında yapılır. Fiyatı yapılacak makyajın özelliğine ve kullanılan ürünlerin kalitesine göre değişmekle birlikte, genel olarak 100 TL den başlar.

Porselen makyaj temizleme

Günlük yapılan yapılan makyajın aksine, temizlemesi de zor ve zaman isteyen bir makyaj türüdür. Özel üretilmiş makyaj temizleyicileri ile cilt silindikten sonra ve boyanın yüzden çıkarılması sağlandıktan sonra iyice durulanarak yüzden çıkarılır.

Porselen Makyaj Videosu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin