Potasyum Nedir – Potasyum içeren Besinler

0
172
Potasyum içeren Besinler

Potasyum Nedir ?

Potasyum, vücudun üçüncü en bol minerali olarak bilinir. Potasyum kısaltması “K” harfidir. Sıvı dengesi düzenlemeye yardımcı oluyor. Birçok potasyum içeren besinler vardır.

Potasyumun Görevi

Potasyum içeren Besinler   Gövde yaklaşık %60 sudan oluşur. Bu suyun %40’ı hücre içi sıvı (ICF) adı verilen bir maddede hücrelerinizin içinde bulunur. Geri kalan kısım, hücrenizin dışında, kanınız, omurilik sıvısı ve hücreler gibi alanlarda bulunur. Bu sıvının hücre dışı sıvısı (ECF) adı verilir. İlginçtir, ICF ve ECF’deki su miktarı elektrolit konsantrasyonlarından, özellikle de potasyum ve sodyumdan etkilenir. Potasyum, ICF’deki ana elektrolittir ve hücrelerdeki su miktarını belirler. Tersine, sodyum, ECF’deki ana elektrolittir ve hücrelerin dışındaki su miktarını belirler. Sıvının miktarına göre elektrolit sayısı osmolalite olarak adlandırılır. Normal koşullar altında osmolalite hücrelerinizin içinde ve dışında aynıdır. Basitçe söylemek gerekirse, hücrelerinizin içinde ve dışında eşit elektrolit dengesi vardır. Bununla birlikte, osmolalite eşit değilse, elektrolit konsantrasyonunu eşitlemek için daha az elektrolit bulunan taraftan gelen su daha fazla elektrolit bulunan tarafa doğru hareket eder.

Bu, suyun içerisinden çıktıkça hücrelerin küçülmesine veya suyun içine hareket etmesiyle şişmesine neden olabilir. Bu nedenle doğru elektrolitleri tükettiğinizden emin olmak önemlidir. En iyi sağlık ihtiyacımız için iyi bir sıvı dengesi sağlamak çok önemlidir.

Kötü sıvı dengesi dehidrasyona neden olabilir ve bu da de kalp ve böbrekleri etkiler. Potasyum açısından zengin bir diyet yemek ve sulu kalma iyi sıvı dengesi korumanıza yardımcı olabilir.

Potasyum Birleşik Sözleri

  • potasyum bikarbonat
  • potasyum hidroksit
  • potasyum klorür
  • potasyum nitrat
  • potasyum sülfat
  • potasyum sülfür

Potasyumun Faydaları

Vücudun sıvıyı düzenlemesine, sinir sinyalleri göndermesine ve kas kasılmalarını düzenlemesine yardımcı olur. Vücutta yaklaşık olarak %98’i hücrelerde bulunur. Bunların %80’i kas hücrelerinizde bulunurken, diğer geri kalan %20’si kemiklerde, karaciğerinizde ve alyuvar hücrelerinizde bulunur.

Vücudunuza girdikten sonra elektrolit olarak işlev görür. Su içerisindeyken, elektrolit, elektriği iletme kabiliyetine sahip olan pozitif veya negatif iyonlara karışır. Potasyum iyonları pozitif bir yük taşır. Vücudunuz bu enerjiyi, sıvı dengesi, sinir sinyalleri ve kas kasılmaları dâhil olmak üzere çeşitli işlemleri yönetmek için kullanır. Bu nedenle, vücuttaki düşük veya yüksek elektrolit miktarı birçok önemli fonksiyonu etkileyebilir.

Potasyumun Zararları

Potasyumu fazla aldığımızda kalp çarpması gibi nedenler olabilmektedir. Fazla potasyumun süzülmesinden böbreklerimiz sorumlu olduğundan, özellikle böbrek hastaları çok dikkatli olmalıdır. Fazla potasyum tuzu alındığında mide buğlantısı, ishal, kusma gibi sıkıntılar yapabilmektedir.

Potasyum içeren Besinler (Yiyecekler)

K= Potasyum Na= Sodyum Cal= Kalori

Badem: K:705 Na:1 K/Na: 705 Cal: 575

Ispanak: K:558 Na:79 K/Na:7,1 Cal:23

Maydonoz: K:554 Na:56 K/Na:9,9 Cal:36

Kişniş: K:521 Na:46 K/Na:11,3 Cal:23

Mantar: K:448 Na:6 K/Na:74,7 Cal:27

Lahana: K:447 Na:43 K/Na:10,4 Cal:50

Ceviz: K:441 Na:2 K/Na:220,5 Cal:654

Muz: K:358 Na:1 K/Na:358 Cal:89

Yumurta: K:134 Na:140 K/Na:1 Cal:143

Patanes: K:421 Na:6 K/Na:70,1 Cal:76

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin