Psikolojik Cinsel Bozukluklar

0
108
Psikolojik-Cinsel-Bozukluklar
Psikolojik Cinsel Bozukluklar

Psikolojik Sorunların Neden Olduğu Cinsel Bozukluklar

Psikolojik-Cinsel-Bozukluklar
Psikolojik Cinsel Bozukluklar

Psikolojik Cinsel Bozukluklar Hiç orgazm olamamak, her cinsel ilişkide acı hissetmek cinsel sağlık sorunu olsa da birçok insan uzun zaman bu konuda yardım almadan, doktora başvurmadan yaşamını sürdürmeye devam ediyor. Bir çok uzman, cinsel sorunların kendiliğinden olmadığını ve birçok psikolojik sorunun cinsel işlev bozukluklarına yol açtığını söyler. Kaynağı bulunmayan cinsel sorun sağlıklı bir biçimde sonuçlanamıyor. Peki bunların nedenleri nelerdir ?

VAJİNUSMUS: Kadınlarda cinsel ilişkinin olduğu anatomik bölgeye vajina adı verilir. Vajinismus ise vajinanın etrafındaki kasların istemsiz bir şekilde kasılarak cinsel birlikteliğin gerçekleşmesine izin vermemesidir. Aynı zamanda tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku ve panik durumu yaşanmaktadır.
Kadın bacaklarını sıkıca kapatarak elleriyle eşini itmekte, istemsiz bir biçimde yani kadının kontrolü dışındaki bilinç dışı vajinal kasılmalar meydana gelmektedir. Bu kasılmalar sonucunda ise cinsel birleşme gerçekleşememektedir.

DİSPARONİ (AĞRILI CİNSEL İLİŞKİ): Cinsel ilişkide birleşme anı geldiği zaman vajina girişinde ya da daha derinlerde, kasık bölgesinde acı, yanma, ağrı, batma gibi hoşnut olmayan, istem dışında bir olayın hissedilmesidir.
Bu durum kadının cinsel ilişki esnasında yaşadığı acı, hatta sonraki iki gün süresince devam eden acı dolayısıyla cinsel isteğinin azalmasına neden olur ve kadın cinsel ilişkiye girmek istemez. Disparoni, birlikteliğin ilk zamanlarından itibaren olabileceği gibi daha sonradan da görülebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin