Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir? Saç Beyazlamasına Karşı Öneriler

0
161
Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir

Saç beyazlaması nasıl önlenir? Beyazlayan saçlarınızdan şikayetçi misiniz? Aşağıda anlattığımız yöntemlerle saçlarınızın beyazlamasını kısmen de olsa önlemeniz mümkün. Saçlarınız vücudunuzda başka bir belirti olmadan beyazlaşıyorsa, bunun nedeni %99 genetiktir veya yaş almanızdır. Buna rağmen bazı organik ürünleri kullanarak saçlarınızın beyazlama sürecini yavaşlatabilir, ayrıca daha sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz.

Bazı ilaç üreticileri ve markalar aksini iddia etseler de, beyazlayan saç telinin eski rengine tekrar kavuşmasını sağlayan herhangi bir ilaç veya teknik günümüzde bulunmuş değil. Genellikle kullanılan yöntemler geçici saç boyaları, kalıcı kimyasal saç boyası ya da kına benzeri doğal saç renklendiricilerden farklı bir şey değildir.

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir, Tavsiyeler Nelerdir?

Şayet saçlarınız beklenenden daha erken beyazlamaya başladıysa, bazı mineral ve vitaminleri eksik alıyor olabilirsiniz. Mesela B12 vitamininin eksikliği çocuklarda bile saçları beyazlatabiliyor. Folik asitin eksik olması ise proteinin vücut tarafından işlenmesine engel olabilir ve saçları daha erken beyazlatabilir. Bunun dışında erken saç beyazlamasının önüne geçebilmek için tavsiye edilen vitamin ve minerallerden diğerleri ise çinko, biotin ve inositol’dür. Bunları günlük beslenme şeklinize ekleyerek, kötü beslenmenin neden olduğu erken beyazlamayı önleyebilirsiniz.

Saç Beyazlaması İçin Doğal Çözümler

Daha öncede ifade ettiğimiz gibi, ticari ya da organik ürünler beyazlayan saçların yeniden eski rengine dönmesini sağlayamaz, ancak bazı organik yöntemlerle saç beyazlamasını yavaşlatan sonuçlar olabilir. Bu organik
yöntemler ile kullanılan ürünler hakkında bilgiler vereceğiz..

Kına: Kızıl veya kumral ve saçlardaki beyazlıkların görünümünü azaltmak için kına kullanabilirsiniz. Kına, ayrıca ağır kimyasal maddeler içeren saç boyaları gibi saçlarınızı yıpratmaz.

Mango Tohumları ve Altın Çilek: Hazırlaması gayet basit olan bu maske ile beyazlıkları bir kaç ton koyulaştırmak mümkün. Mango tohumlarını ve Bektaşi üzümü adıyla da bilinen altın çilekleri eşit miktarlarda kullanarak karıştırın ve beyazların olduğu bölgelere uygulayın. Kuruduktan sonra su ile durulayabilirsiniz. Bu yöntemi haftada 1 kez kullanmanızda sakınca yoktur.

Adaçayı: Adaçayı kullanarak hazırlayacağınız durulama suyu ile saçlarınızın beyazlamasını az da olsa yavaşlatabilirsiniz. Tıpkı çay demler gibi, 2 çay kaşığı adaçayını 2 bardak kaynamış suya atarak 10 dakika kadar demleyin. Ardından süzün ve soğumaya bırakın. Bu maskeyle saçlarınızı ıslattıktan sonra kurumaya bırakın. Tamamıyla kuruduktan sonra ılık su ile tekrar durulayabilirsiniz.

Karabiber ve Lor: En olumlu etkiyi koyu siyah ve kahverengi saçlarda gösteren bir uygulamadır. 2 gram karabiberi 10 gram lorla güzelce karıştırın ve saç derisinde özellikle beyazların daha yoğun olduğu bölgelere sürün. Yaklaşık 1 saat beklettikten sonra saçlarınızı normal şampuanla yıkayın. Karabiber ve lor maskesini haftada bir kere yapmanız yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin