Sağlıklı Diyet Nedir, Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

0
125
Sağlıklı Diyet Nedir

Sağlıklı diyet nedir? Fazla kilo, hemen herkesin yaşadığı rahatsız edici bir durumdur. Fazla kilo probleminden kurtulmak ise doğru bir diyet programıyla mümkündür. Diyet yapmak için en sağlıklı yöntem, profesyonel bir diyetisyenden yardım almak olsa da, kendi diyet programını oluşturanlar da bazı detaylara dikkat ederlerse, oldukça başarılı bir diyet programı oluşturabilirler. Diyet programı uygulamak isteyenlerin ilk olarak kendilerini mental açıdan diyete hazırlamaları gerekir. Zira diyet demek, istikrar demektir. Birdenbire zorlu diyetlere başlamak, sağlık açısından son derece olumsuz olduğu gibi bir süre sonra kilo vermeyi değil, kilo almayı da beraberinde getirecektir.

Sağlıklı Diyet Nedir, Sağlıklı Diyet Programında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sağlıklı bir diyet programı, içerik açısından dolu olan diyet programı demektir. Vücudun ihtiyaç duyduğu her besinin öğünlere ve belirli miktarlara dağıtıldığı diyet programı, sağlıklı zayıflamada öncü bir rol oynamaktadır.

Sağlıklı diyet için karbonhidrat oldukça önemlidir. Fazla kilodan şikâyetçi olarak diyete başlamış olanların düşmanı aslında karbonhidrat değildir. Karbonhidrat her ne kadar vücuda düşman olmasa da; pasta, tatlı ve şekerleme gibi gıdaların azaltılması veya tamamen yenmemesi oldukça büyük bir fark yaratmaktadır. Karbonhidrat tüketimi, vücudun enerji ihtiyacının %50 ile %55’ini karşılayacak şekilde planlanmalıdır. Kaliteli karbonhidrat olarak öne çıkan besin ürünleri tercih edilmelidir. Kuru baklagiller bu konuda en ideal tercih olacaktır, ayrıca mercimek, nohut ve kuru fasulye başta olmak üzere benzer ürünler de tüketilmelidir.

Sağlıklı Diyet ve Yağ İlişkisi

Yağ, bir diyet için en önemli faktörlerin arasındadır. Vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan unsurlar arasında bulunan yağ için dikkat edilmesi gereken husus, yağın türüdür. Yapılan yemeklerde bitkisel
yağlar tercih edilmelidir. Zeytinyağı, ayçiçeği, soya ve mısır özü yağları kullanılabilir. Aşırı yağlı olan yiyeceklerden ve kızartmalardan uzak durulmalıdır. Yağ, tokluk hissi verdiği için diyet programını başarıyla devam ettirebilmeye de olanak sağlamaktadır.

Protein tüketimine sağlıklı bir diyet programı içerisinde özen gösterilmesi gerekmektedir. Günlük enerji miktarının belli bir bölümünü karşılayan proteinler için, kaliteli protein kaynakları tercih edilmelidir. Et, süt ve yumurta gibi besinler belli ölçüler içerisinde kaldıkları sürece doğru tercihlerdir. Kilo vermeye yönelik olan diyette, lifi yüksek gıdaların tüketilmesi önemli bir detaydır. Sindirimi kolaylaştıran ve tokluk hissi sağlayan gıdalar; sebzeler, meyveler, kepekli ve lifli gıdalar ile kuru baklagillerdir.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Su tüketimi, beraberinde başarılı bir diyeti de getirmektedir. Günde 2-2,5 litre su tüketimi sağlıklı zayıflamada etkili olacaktır. Sağlıklı diyet için yeme düzeni ve yenilecek gıdalara özen gösterilmesi gerektiği gibi, aynı zamanda egzersiz yapmaya da özen gösterilmelidir. Egzersiz, günlük hayat içerisinde enerji tüketimini artırmakla beraber dinç hissetmeyi de sağlayarak birçok açıdan yararlı olmaktadır. Diyet programı oluşturanlar için en sağlıklı diyet uygulama programı, sık sık fakat az yemektir. Ara öğünler diyet programında atlanmamalı, sürekli tokluk hissi sağlanarak vücut dengede tutulmalıdır. Tüm bu ipuçları ile siz de kendi iradenizi kontrol edebileceğiniz sağlıklı diyet programınızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin