Sakız Lekesi Çıkarma

0
125
Çiklet Lekesi Çıkarma

Sakız Lekesi Çıkarma

Çiklet Lekesi Çıkarma Bazen otobüste bazen bankta ya da bir sandalyede oturduğumuz yerden üzerimize çiklet yapışabilir. Bu hemen herkesin başına gelmiştir. Ancak sakız lekesi çıkarma bilenler için hiçte sorun olmamaktadır.

Dikkatsizce ortalığa atılan çikletler, hele bir de hava sıcaksa iyice yumuşayarak üzerinize, kıyafetlerinize, masa örtülerinize ya da koltuklarınıza yapışabilir. Hemen farkına varılmazsa kumaşın üzerinde kurur ve bize leke olarak geri dönerler. Özellikle de kıyafetlerimize yapışmışsa oldukça can sıkıcı bir hal alabilir. Birçoğumuzun yaptığı yanlıştan biri de yapışkan sakız lekesini görünce panik olmaktır. Zira çiklet, normalden daha yumuşak sentetik bir kauçuktan yapılmaktadır. Isındıklarında hemen yumuşar dondurulduklarında ise sertleşirler. Bu sebeple kumaş üzerine yapışmış sakız henüz yumuşakken çıkarmaya çalışırsak, kumaşın diğer bölümlerine de yapışmasına sebep oluruz. Şeker ve tatlandırıcılar eklenerek ağızda hoş bir aroma tadı bırakır.

Sakız lekesi ile karşılaştığımızda ne yapmamız gerekir?

Yapışkan olan çiklet, bulunduğu yerden çıkarılsa bile gözenekli yüzeylerde leke bırakabilir. Giysiden çıkarmak için uğraşmak kumaşın dokusunu zedeleyebilir. Bunun için gereken en doğru şey çikletli olan yeri bir torba içinde buzdolabında dondurmaktır. Orada bir süre bekletip çıkardığımız leke soğuktan dolayı kurumuş olmaktadır. Donmuş çikleti bıçak gibi aletlerle kazıyıp çıkarmalıyız. Bazı yanlış yöntemler sakızın kumaşın içine yapışarak lekenin daha da zorlaştırmasını sağlamaktadır. Kumaşın üzerinde ya da halıda kuruyan lekeler için sirkeyi kullanabiliriz. Sirke yerine yumurta akını da deneyebiliriz. O bölgeyi sirke ile ovarak temizleyebiliriz. Lekeyi kumaştan büyük ölçüde bu şekilde söktükten sonra kalan kalıntıları yumuşak kıllı bir diş fırçası yardımıyla temizlemeliyiz. Bir de en kötüsü sakızın saçımıza yapışmasıdır. Peki saça yapışan sakız nasıl çıkartılır ? Tabi buna çözüm olarak kurtulmanın yolu her zaman evimizde bulabileceğimiz zeytinyağıdır.

Çiklet lekesi için buz ve sirkeden başka alternatif temizleme yöntemleri de vardır. Sıcak su, fındık yağı, aseton ve saç spreyi ile çıkartmak bunlardan bazılarıdır. Söylenecek en iyi söz çiklet çiğnerken de, etrafta dolaşırken de olabilecek çiklet lekeleri için dikkat etmemizdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin