Salça Küflenmeden Nasıl Saklanır

0
4277
salca-kuflenmeden-nasil-saklanir

Salça Küflenmeden Nasıl Saklanır

salca-kuflenmeden-nasil-saklanir Marketten aldığımız salça ile evde kendimiz hazırladığımız salça arasında dağlar kadar fark vardır. Şöyle ki market salçaları bana göre biraz daha çiğ bir tada sahip ve bence evde yapılan salçalara göre daha çok bozulmaktadır. Yazın en güzel yanı yeşilliğin, sebzenin ve meyvenin pazarlardaki fiyatlarının ekonomik oranlara düşmesidir. Kışın çok fazla yükselerek, pazarlardaki reyonlarda en yüksek fiyatları çeken de domatestir. Zaten yazın verdiği tadı da vermez ve hormonludur. İşte bu sebeple biz kadınlar salçamızı kendimiz yapıyoruz. Ya da bilindik birilerinden satın alıyoruz. Ama ne var ki bazı durumlarda salçamızın bazen uzun süre dayanmadan ekşidiğini, hatta küflendiğini görebiliyoruz. Peki, salça küflenmeden nasıl saklanır?

Salça küflenmeden nasıl saklanır sorusuyla ilgili olarak öncelikle salçanın üzerinin bir kaşığın ters yüzüyle düzeltilmesi gerektiği söylenebilmektedir. Daha sonra salçanın üzerine sıvı sağ ya da zeytinyağı dökerek salçanın hava alması önlenmelidir. Bu sayede salçanın üstü hava alamadığı için küflenme gerçekleşmeyecektir.

Salçanın küflenmeden nasıl saklandığına dair ikinci bir yöntem ise salçanın üzerini tuzla kaplamaktır. Tuz mikroorganizmaların üremelerini durdurucu bir etkiye sahiptir. Bu nedenle salçanın üzerine döküldüğünde küfün oluşmasına neden olan mikroorganizmalar çalışamazlar. Tabi salçanın saklanmasında bunların dışında da dikkat gerektiren bazı durumlarda vardır. Bunlardan birisi salçanın saklanacağı kavanozun cam olmasıdır. Kavanozun avantajı kapağının olmasıyla küflenmeyi geciktirmesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin