Sivilcelerden Kurtulma Yolları, Sivilce Nasıl Geçer?

0
185
Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Sivilcelerden kurtulma yolları, Rahatsız edici cilt sorunlarından biri olan sivilceler, öncelikle ergenlik çağında vücutta oluşmaya başlar. Eğer doğru tedavi yöntemleri kullanılmazsa kalıcı izler bırakabilir. Derinin hangi bölgesinde yağ oranı daha yüksekse, o bölgelerde daha çok yoğun olur. Sivilceler sadece kırmızı renkte olarak karşımıza çıkmazlar; kist ve siyah noktalar da sivilce çeşitleri arasında yer almaktadır.

Sivilcelerden Nasıl Kurtulunur? Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Ergenlik döneminde oluşan sivilceler normal karşılansa da, bilinenin aksine bayanlarda ve erkeklerde her yaş aralığında ortaya çıkabilir. Yağ oranı ile alakalı olarak; yüzde, sırtta, omuzlarda ve göğüs bölgesinde etkisini gösterebilir. Fiziksel görünümü zedeledikleri için aynı zamanda kişilerde psikolojik olarak sorunlara yol açabilirler. Sivilcelerden kurtulmak için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu tedavi çeşitlerini kullanarak, derinizde hasar bırakmasına izin vermeden sivilceleri yok edebilirsiniz.

Sivilcelerden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Sivilcelerden kurtulma yolları arasında yer alan ilk yöntem; vücudunuzun hijyenik durumuna ve temizliğine dikkat etmeniz ile başlar. Vücudu fazla tahriş etmeden, günde en az iki kere sivilce oluşumuna müsait olan bölgeleri temizlemeniz gerekmektedir. Çünkü gözeneklerin kapanmasını sağlayan kirler deride birikirse, sivilcelerin etkisi daha büyük olabilir.

Denize Girmek: Sivilcelere karşı tuzlu su etkili bir tedavidir. Denize düzenli olarak girerek, doğal bir şekilde oluşan tuzlu suyun sivilcelerinize temas etmesini sağlayabilirsiniz. Böylece tuzlu su sivilcelerinizi kurutacaktır.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi, içinde bulundurduğu asidik yapıyla beraber cilt bakımında önemli rol üstlenmektedir. Asidik etkisinin sivilceleri kurutmak için birebir olduğu biliniyor. Ölmüş olan deri hücrelerini temizleyerek, yeni deri hücrelerin oluşumu için yer açan elma sirkesi, ayrıca kan dolaşımının normale dönmesinde de etkilidir. Bir
bardak suyun içine, bir bardağın çeyreğinden az olacak kadar elma sirkesi ekleyin. Karıştırdıktan sonra, sivilceli bölgeye bir pamuk yardımıyla sürebilirsiniz. Etkisini kısa sürede göreceksiniz.

Limon Suyu Tedavisi: Cilt sorunlarında kullanılan bir diğer tedavi yöntemi de limon suyu tedavisidir. Bu yöntemi kullanarak, sivilceleri kurutma yoluna gidebilirsiniz. Elma sirkesinde olduğu gibi, limonun içinde de asidik yapı bulunur. Limon suyunu bir bardağa sıktıktan sonra yine pamuk yardımıyla sivilceli bölgeye sürünüz. Yaklaşık 20 dakikalık bir süreden sonra yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Aspirin Maskesi: Aspirin herkesin evinde mutlaka bulunan bir ilaçtır. Bu ilacı sivilcelerden kurtulmak için kullanabilirsiniz. Bir adet aspirini ve birkaç damla suyu karıştırın. Kıvamı yüze sürebilecek seviyeye geldiği zaman bir pamuk yardımıyla sivilceli bölgeye sürün. Yaklaşık yarım saat geçtikten sonra bölgeyi temizleyin. Aspirin maskesi halk arasında en çok kullanılan tedavi yolları arasında yer almaktadır.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Diğer Yöntemler

Diş macununu sivilceli bölgeye sürerek temizleyebilirsiniz. Ayrıca cilt tedavilerinde kullanılan bir şifa olan sarımsak, sivilcelere karşı da etkili bir savaşçıdır. Salatalık kullanımı da önerilen tedavilerden birisidir. Salatalığı rendeleyerek limon suyuyla karıştırınız. Sivilceli bölgeye sürdükten 15-20 dakika sonra bölgeyi temizleyiniz.

Sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız, öncelikle sivilcelerin oluşmasına engel olmaya çalışınız. Makyaj ve fondoten kullanımını azaltmanız, yastık kılıfını sürekli temiz tutmanız önemli etkenler arasında yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin