Sjögren Sendromu Nedir, Sjögren Sendromu Belirtileri Nelerdir?

0
187
Sjögren Sendromu Nedir

Sjögren sendromu % 80 – 90 oranında kadınlarda görülen bir otoimmün sistem hastalığıdır. Bu hastalık ekzokrin yani dış salgı bezlerini etkiler (Tükürük bezleri, gözyaşı bezleri, vajina salgı bezleri gibi). Sjögren sendromu ile ilgili diğer detaylar haberimizde…

Sjögren sendromu vücudumuzun bağışıklık sisteminin yani immün sistem dediğimiz yapının meydana getirdiği bir hastalıktır. İmmün sistem, vücuda giren mikroorganizmalardan korunmak için antikorlar üretir. Sjögren sendromunda, bağışıklık sistemi şaşırarak, kendi ürettiği antikorları, toksin gibi algılar. Bu antikorları da yok etmek için savaşır. Bunun neden olduğu konusu henüz tam olarak açıklanamamıştır ancak genetik yapı, hormonlar ve çevresel etkenlerle ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Sjögren Sendromu Nedir, Sjögren Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Her yüz kişiden birinde ortaya çıkan bu hastalık genellikle 40 yaş üzerinde görülür. Sjögren sendromu iki tipte meydana gelir.

  • Primer sjögren sendromu: Başka bir hastalığa bağlı olmadan bağışıklık sisteminin kendi yarattığı tipidir.
  • Sekonder sjögren sendromu: Enfeksiyona bağlı lupus, romatoid artrit gibi romatizmal hastalıkların klinik seyrine bağlı olarak görülür.

Sjögren sendromunda klinik seyir

Sjögren sendromunda bağışıklık sistemi, bizi hastalıklara karşı korumak için kullandığı en önemli silahı olan lenfositleri yani beyaz kan hücrelerini, salgı bezlerine gönderir. Lenfositler salgı bezlerine saldırır ve salgıların üretilmesine engel olur. Hastalığın klinik seyri ağırlaşırsa, sinir uçlarında, eklem yerlerinde, beyinde, akciğer, karaciğer ve böbreklerde enfeksiyon gelişebilir.

Sjögren Sendromu Belirtileri

Ağız kuruluğu: Ağız bölgesinde yer alan tükürük bezleri, çiğneme, yutma gibi sindirim evrelerine yardımcı
olmak ve solunum yollarının nemli kalmasını sağlamak amacıyla tükürük denilen salgıyı salgılar. Sjögren sendromunda tükürük bezleri salgı üretemez veya daha az miktarda salgı üretirler. Bu durumda kadınlar sürekli bir ağız kuruluğu, tat alma duyusunda bozukluktan şikayet ederler.

Göz kuruluğu: Gözyaşı bezlerinin tutulumuyla gözyaşı üretilememesi sonucu, gözlerde kuruluk meydana gelir. Bu kuruluğa bağlı olarak, gözde yanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi durumlar oluşur. Ayrıca gözlere kum kaçmış gibi sürekli bir rahatsızlık meydana gelir. Gece uyurken gözlerde normalden fazla çapak birikir. Gözler ışığa karşı duyarlı hale gelir. Bu durumlar tedavi edilmediğinde kornea ülserleri meydana gelebilir.

Vajina kuruluğu: Vajina da bulunan ve cinsel ilişki sırasında kayganlığı sağlayan salgı bezlerinin tutulumu ile vajinal kuruluk meydana gelir. Kadın cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı hisseder. Vajinal salgıların yeterli salgılanamaması sonucu vajina Ph ı bozularak mantar enfeksiyonlarında artış meydana gelebilir.

Yorgunluk: Bu sendroma yakalanmış olan kadınlar sürekli bir halsizlik ve yorgunluk hissederler. Kaslarda zayıflık görülür. Tüm bu belirtilere ve bulgulara ek olarak; lenf bezlerinde şişkinlik, kabızlık, ağrılı eklemler, deride kuruluk ve döküntüler, uyuşukluk hissi ve nedensiz diş çürümeleri de oluşabilir. Sjögren sendromu için kesin bir tedavi henüz bulunamamıştır. Tedavi metodu, hastalık bulguları ve belirtilerinin tedavi edilmesi şeklinde yapılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin