Soğuk Havalarda Çocuklar Nasıl Giydirilmeli

0
113
soguk-havalarda-cocuklar

Soğuk Havalarda Çocuklar Nasıl Giydirilmeli

Soğuk Havalarda Çocuklar Nasıl Giydirilmeli  sorusu kış başlayınca tüm ebeveynlerin aklına takılan bir soru. Soğuklar başlayınca birçok anne ve nineler dolaşmaya çıktığında çocuğun ağzını ve burnunu atkı ile kapatmayı önemli kurallardan biri olarak görüyor. Onların fikrine göre bu yöntemle çocuğu nezle ve boğaz iltihabından (faranjit) korumak mümkündür. Maalesef, ne yazıktır ki, çocuğun iyiliğini isteyen ebeveynler bununla aksine hastalığın riskini artırmaktadır.

Soğuk havada çocuğun yüzünü bağlamayın!

Anne ve babalar, sizinle küçük bir deney yapalım. Soğuk havada dışarı çıkınca yüzünüzü ve burnunuzu atkı ile kapatın ve az bir zaman sonra sizde göreceksiniz ki atkı artık nemlidir. Nem ise ortamda mikrop ve virüslerin çoğalması için oldukça elverişlidir. Böylece, havadaki nemli atkı üzerine düşen mikrop ve enfeksiyonlar burada hızla çoğalmaya başlar ve sonra çocuğun burun ve boğazına geçer. Bu ise, tabii ki, hastalığın riskini sadece artıracaktır.

Nem ile atkıdan geçen soğuk hava daha çok soğuyacak, çocuklar bu havayı emer ve bu da beraberinde kendiliğinden nezleye neden olabilir. Normal fizyolojik burundan nefes alması sırasında hava burun boşluğunda ısınır, zararlı mikroorganizmalardan temizlenir (onlar burnun mukoza kısmına “takılmaktadır”) ve hemen sonra nefes yollarımıza geçer. Bununla organizma kendi kendini hastalıklardan korur ve burada hiç bir atkı vb. gerekmez.

Tabii ki, çocuklar ağızla nefes alıyorsa bu da ayrıca tehlikelidir. Soğuk hava direkt çocuğun nefes yollarına geçer ve bu da hastalığın riskini artırır. Bu durumda çocuğunuzun ağzını ve burnunu atkı vb. ürünlerle kapatmanın yerine, çocuğu iyi kulak burun boğaz hekimine göstermek gerekir. Bu sebepledir ki, soğuk havada çocuğunuzun yüzünü atkı ile bağlamayın, sadece burunla nefes almasına dikkat edin. Hasta, harareti olan çocuğu soğuk havada dışarı çıkarmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin