Stresi Azaltan Bitkiler

0
114
Stresi Azaltan Bitkiler

Stresi Azaltan Bitkiler Hangileridir?

Stres hayatımızın hemen her alanında bulunabilmektedir. Fakat kimi kişilerde etkisi çok daha fazla olan stresle başa çıkabilmstresi azaltan bitkilerek mümkündür. Sosyal hayattan tutunda iş hayatına kadar birçok alanda etkili olabilmekte olan stresi azaltan bitkiler ve bitki çayları bulunmaktadır. Bu bitki çaylarını düzenli olarak tükettiğinizde gerek iş hayatında gerek okul ya da sosyal yaşantınızda stresin etkilerini daha az hissedeceğinizi görebilirsiniz. Stres zaman içerisinde sizi ele geçirerek birçok işten kaçınmanızı, hayattan korkmanızı ve çok fazla risk istemeyen bir kişi haline gelmenizi sağlar. Başarısız bir kişi haline dönüşmemek için stresle baş etmenin yolları aramakta geç kalmamalısınız. Bitkiler stresle baş etme konusunda en etkili yollardan biridir.

Stresi Azaltan Doğal Bitki ve Çaylar

Stresi azaltan gıdalar ve çaylar yer almaktadır. Bunlar sakin kalmanızı sağlamakla birlikte strese yakalanmanızı zor bir hale getirmektedir. Stresi azaltmakta olan bitki çayları için sıralama yaparak bu konuyla nasıl baş edebileceğini belirteceğiz.

Stres denildiğinde tedavi olarak ilk akla gelen ve birçok kez okumuş olabileceğiniz makalelerde zerdeçal bitkisinden söz edilmektedir. Bu doğru bir öneri olmakla birlikte birçok uzmanda stresi azalttığı söylenen Zerdeçal bitkisinden yapılan çayla bu durumun üstesinden gelebilmektedir. Zerdeçal düzenli olarak tüketildiğinde stresi ortadan kaldırmakta olan bitkilerden biridir.

Stresi azaltan bitkilerden biride karabiber. Karabiber stres azaltan etkisi ve beyine kan akışının hızlanmasıyla stresli durumlarla başa çıkabilmenizi sağlamaktadır.

Stresi azaltan bitkiler arasında ki biride güvey otudur. Birçok doktor tarafından depresyona girmiş olan hastalarına güvey otu tavsiye edilmektedir. Zengin bir bitki olan güvey otu b6 vitamini bulunan ve antioksidan içeren bir bitkidir. Stres azaltmak ve stresle başa çıkma konusunda güvey otunu deneyebilirsiniz.

Biberiye çayı migrene iyi geldiği gibi stresi de önleye bitkilerdendir. Çay yapılarak içilen biberiye düzenli olarak tüketilebilirsiniz.

Rezene çayı bu konuda en çok bilinen ve tüketilen bitkilerdendir. Rezene çayı yine düzenli tüketilerek stresi ortadan kaldıran ve özellikle yoğun iş temposunda stresle başa çıkmanıza en çok yarayabilecek bitkilerdendir. Ancak günde sabah ve akşam olmak üzere 2 bardaktan fazla tüketmenin zararlı olabileceğini unutmayarak, rezene çayı tüketirken kesinlikle aşırıya kaçmamak gerekmektedir.

Beslenmenin Strese Etkisi Nasıldır?

Beslenme ve stres arasındaki bağlantıyı özellikle Ramazan ayında oruçlu olanların asabiyetinin artmasından anlamak mümkün. Yediklerimizden aldığımız vitamin ve mineraller doğrultusunda vücudumuz kendini daha iyi ya da daha kötü hissedecektir. Özellikle metabolizmayı olumlu etkilemekte olan besinleri aldığımızda stres başta olmak üzere birçok hastalığa karşı korunmakta adeta kalkan oluşturmaktayız. Yeterince beslenmeyen ve tüm besinlerde az oranda da olsa almayan kişilerde stres olasılığı ve mutsuzluk çok daha fazla ortaya çıkmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin