Su Çiçeği Hastalığı

0
342
susicegi

Su Çiçeği Hastalığı

susicegi
Su Çiçeği Hastalığı

Su çiçeği hastalığı virüsü kuluçka süresi yaklaşık 10 ile 20 gün arasındadır. Vücutta içi su dolu olan döküntüler ile kendini ortaya çıkarır. Halsizlik ve ateş beraberinde görülür. Önce hafif pembe lekelenme olur daha sonrasında içi su dolu kırmızı kabarcıklar ortaya çıkmaya başlar. Bu kabarcıklar içinde ki su 12 ile 24 saat arasında kabuk bağlayarak dökülür ve yenileri gelmeye başlar. Yüzde, saçların aralarında, kol ve bacaklarda daha az olan bu döküntüler, gövdede daha fazla ölçüde çıkar. Aşırı kaşıntı yapar fakat kesecikler patlatılırsa iz kalabilir. Kaşımamaya dikkat etmek gerekir. Hatta bakteriler ile enfeksiyon kapılabilir. Su çiçeğini küçük yaşlarda geçirmediyseniz büyüklerde daha ağır seyredebilir. Hatta hamilelerde bebek ölümlerine neden olma ihtimali vardır.

Tevadi Edilme Yöntemleri

Su çiçeği tedavisi‘nde genelde antibiyotik alınmaz. Su çiçeği hastalığı geçiren çocuklar sıcak mekanlarda tutulmaz. Terleme oldukça kaşıntı hızla artmaya başlar. Çocuğa imkan varsa hafif ılık su ile banyo yaptırılabilir. Yaklaşık olarak 7 gün süren hastalık, 3 gün kadar ateş yapmaktadır. Daha ağır olan vakalarda ise hastaneye başvurulması gerekir.

Bağışıklık sistemi kuvvetliyse sadece kaşıntı ve bakteri ile enfeksiyon olmasın diye krem ve losyonlar kullanılır. Ancak su çiçeği yanında ağır ateş ve halsizlik varsa hap kullanımı seçilir. Ateş düşürücü haplar alınır. Bu tedavi sırasında kesinlikle aspirin kullanılmaz. Aspirin, su çiçeği virüsü ile birleşince koma durumu meydana gelebilir hatta ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu durumlarda hemen bir hekime gitmek gereklidir.

Çocukların tırnaklarını keserek ve bol sabunlu su ile iyice yıkamak enfeksiyonların önüne geçebilir. Çok bulaşıcı bir hastalık türüdür. Virüsü kapan kişi, hastalanmadan önce hastalığı yaymaya başlamış olur. Genellikle oluşan kabuklar ile temas bulaşmaya yeterli olacaktır. Döküntüler ilk başlarda göğüs ve sırt kısımlarda belirginleşirek hızlı yayılmaya başlar. Hafif olgularda döküntü baş, yüz ve gövdeyle sınırlıdır. Ağır olgularda daha yaygın olan döküntüler kol ve bacaklara, gözlerin dış zarına, yutak, gırtlak ve soluk borusu mukozalarına kısımlarına sıçrama yapar.

Genelde aşı yaptırılmasını doktorlar tavsiye eder. Su çiçeği aşısı bu hastalıkta oldukça etkili bir yöntemdir. Çocuğunuz su çiçeği geçiren biri ile temasta kaldıysa ilk 72 saat içinde aşı yapılırsa bu çocuğunuzu hastalıktan koruyacaktır. Su çiçeği geçiren bir kişi duş alırmı sorunlarıda bulunmaktadır. Duş alma demiyelimde sabunsuz ve kiyasalsız olarak sadece ılık su ile bir rahatlama yapılabilir. Özellikle ilkbaharda ve yaz başında su çiçeğine daha sık rastlanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin