Taş Boyama Nasıl Yapılır, Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

1
5755
Taş Boyama Nasıl Yapılır

Taş Boyama Nasıl YapılırTaş boyama nasıl yapılır; Boş zamanlarınızı değerlendirmek adına keyifli bir hobi arıyorsanız, taş boyama tam size göre. Yoğun iş yaşamı veya günlük yaşamın bıraktığı yorgunluktan arınmak ve beyninizi biraz dinlendirerek huzur istiyorsanız, taş boyama sanatı yapabilirsiniz. Hem sakinleştirici bir etkisi var hem de boş zamanlarınızda bile üretme şansı buluyorsunuz.

Taş Boyama Nasıl Yapılır, Taş Boyama İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Taşları boyayarak hazırlanan dekorasyon objeleri şimdilerde çok moda. Evinizin dekorasyonuna küçük ama etkili bir değişim veren bu objeler ile evinizi, iş yerinizdeki ofisinizi güzelleştirebilir ve biraz da sanatsal esintiler katabilirsiniz. Taş boyama sanatında uzmanlaşıp, bunu gelir getiren bir iş haline de dönüştürebilirsiniz.

Taş Boyama Malzemeleri

  • Deniz kenarından çeşitli büyüklükte taşlar toplayın. Taşları seçerken yüzeylerinin pürüzsüz olmasına özen gösterin. Mat ve daha açık renkli özellikle beyaz renkli taşları boyarken daha iyi sonuçlar alırsınız.
  • Taş boyası veya akrilik boya; taş boyası bulamazsanız akrilik boya kullanabilirsiniz. Akrilik boyalar su bazlı boyalardır. Yağlı boyalar gibi geç kurumazlar. Hızlı kuruma özellikleri vardır. Ayrıca akrilik boyalarda simli parlak ve metalik renkleri de bulabilmeniz mümkün.
  • Resim fırçaları; çeşitli kalınlıklarda resim yapmada kullanılan yuvarlak ve yassı uçlu fırçalar.
  • Asetatlı kalemler; belirginleştirmek ve netleştirmek veya resimde kontür denilen uygulamayı kolayca yapmanıza yardımcı olur.
  • Parlatıcı oje veya su bazlı vernik; taş üzerine yaptığınız çizimin parlak ve canlı olması ve sabitlenmesini sağlamak için kullanacaksınız. Boyama işlemi için diş fırçası ya da divit de kullanabilirsiniz.

Taş Boyamanın Yapılışı

Deniz kenarından topladığınız taşları, boyanın kolayca dağılması ve kirlerinden arındırılması için öncelikle temizlemelisiniz. Bunun için su dolu bir leğene biraz deterjan veya sıvı sabun ekleyin. İçine taşları koyup 15-20 dakika kadar bekletin. Bu konuda obsesifliğiniz tutarsa, içine bir miktarda çamaşır suyu ekleyebilirsiniz. Daha sonra musluğun altında, diş fırçası ile fırçalayarak, tek tek taşları temizleyin. Üzerindeki kirlerden ve yosun kalıntılarından kurtulun. Bir havlu veya kağıt havlu üzerine dizerek iyice kurumalarını bekleyin.

Artık taşlarınız boyanmaya hazırlar. Taşların, boya rengini değiştirmeden gösterebilmesi için astara ihtiyacı var. Astar boya için beyaz rengi veya dilediğiniz herhangi bir rengi kullanabilirsiniz. Kalın bir fırça yardımıyla taşların önce bir yüzeyini, kuruduktan sonra da diğer yüzeyini boyayın. Astarınızı iki kat atarsanız, daha net resimler veya desenler oluşturabilirsiniz.

Taş Boyama Gerekli Olan Malzemeler

Astar boya işlemi biten ve kurumuş vaziyette olan bir taşın üzerine taş boyama yapabilmek için, kurşunkalem ile boyamak istediğiniz nesneyi fazlaca bastırmadan çizin. Bir kompozisyon hazırlayın. Taşların üzerine dilerseniz bir manzara resmi, herhangi bir obje, kelebek, arı, meyve figürleri, insan veya melek figürleri, mandala resimleri, ne dilerseniz çizebilirsiniz. Bu kısım tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Yazı bile yazabilirsiniz. Daha sonra fırçalar yardımıyla kompozisyonunuzu dokulayın ve boyayın. Belirginleştirmek istediğiniz kısımların üzerinden asetatlı kalemler ile geçebilirsiniz. Resminizi tamamladıktan sonra vernikle veya şeffaf renkli ojeyle ince bir kat geçin. Kurumasını bekleyin ve taş objenizi istediğiniz yerde kullanın.

1 YORUM

  1. Ben de denemek istiyorum fakat taş bulamadım. Sahilden toplama gibi bir imkanım yok. İstanbulda satın alabileceğim bir yer biliyorsanız eğer adres veya dükkan adı söyleyebilir misiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin