Taş Devri (Paleotik) Diyet Nedir, Nasıl Yapılır?

0
152
Paleotik Diyet Nedir

Paleotik diyet taş devrinde yaşayan insanların beslenme şekline benzer bir şekilde hazırlanan beslenme programıdır. Taş  devrinde insanlar avlanarak ve toplayıcılık yaparak beslenip, yaşamlarını devam ettiriyorlardı. Toplanan sebzeler ve meyveler, bitki kökleri pişirilmeden tüketiliyordu. Paleotik diyette, insanoğlunun genetik yapısı değişmediği düşünülerek, bu şekilde bir beslenme türünün, insanların sindirim sistemine daha uygun olduğu felsefesi yatmaktadır.

Paleotik Diyet Nedir, Paleotik Diyet Nasıl Yapılır?

Paleotik diyette meyve ve sebzelerin mümkün olduğu kadar çiğ tüketilmesi ve mevsiminde tüketilmesi gerekmektedir. Vücudun yağ ihtiyacı hayvansal yağlardan karşılanmalıdır. Hareketli bir yaşam tarzı da paleotik diyette önemlidir. Çünkü taş devri insanları avcılık ve toplayıcılık yapıp, hayatta kalmaya çalışırken sürekli hareket halindeydiler ve atletik bir vücut yapıları vardı. Paleotik diyet, kilo vermek ve estetik kaygıdan ziyade, sağlıklı ve doğal bir yaşam sürdürmeyi sağlayan bir diyet programıdır.

Paleotik diyetin ilkeleri nelerdir?

 • Paleotik diyet için yapmanız gereken ilk ve en önemli şey, mutfağınızda bulunan bütün işlenmiş gıdaları yok etmektir. Paleotik diyette günlük alınan karbonhidrat miktarı düşük, yağ ve protein miktarı yüksektir. Hayvansal yağ tüketmekten çekinmeyin.
 • Bol miktarda meyve ve kuruyemiş tüketin. Fasulye, mısır, nohut ve bakla gibi baklagilleri, diyet listenizden çıkarın. Eğer tüketecekseniz de suda 48 saat
  bekletip, ondan sonra pişirin.
 • Süt ve süt ürünlerini tüketmeyin veya tüketimini minimuma indirin. Asitli içeceklerden uzak durun. Paleotik diyet sık sık beslenmeyi önermez. Acıktığınız zamanlarda beslenmelisiniz.
 • Günde üç taneye kadar mümkünse çiğ olarak, değilse rafadan haşlanarak yumurta tüketin. Köy yumurtasını tercih edin.
 • Ceviz, fındık, badem, fıstık gibi kabuklu kuruyemişleri, çiğ ve tuzsuz olarak tüketin. Şeker oranı az olan meyveleri tüketin.
 • Sebzeleri çiğ olarak, elinizle doğrayarak tüketin.
 • Turp, kereviz gibi kök sebzeleri, pişirmeden randeleyerek ve hafifçe yağlayarak tüketin. Yağ olarak hayvansal yağları tüketin. Eğer olmuyorsa Hindistan cevizi ve zeytinyağı kullanın.
 • Yağı yemekleri pişirirken değil, piştikten sonra üzerine dökerek kullanın. Yağları pişirmeyin. Paleotik diyet kahveyi yasaklamıştır. İlle de kahve içeceğim diyorsanız Türk kahvesini tercih edin. Günde bir fincan koşuluyla.
 • Doğal ortamlarda yetişmiş hayvanların etlerini tüketin. Paleotik diyette güneşlenmek de oldukça önemlidir. Uygun zamanlarda bol bol güneşlenin. Bol sıvı tüketin, spor yapın ve sürekli hareket halinde olmaya özen gösterin.
 • Günde en az sekiz saat kaliteli bir uyku uyuyun. Soğan, sarımsak gibi içeriğinde bol miktarda antioksidan bulunan sebzeleri tüketin. Alkol ve sigara kullanımını bırakın.
 • Paleotik diyet tam tahıllı gıdaları önermez.

Paleotik diyet, şok diyetler gibi kilo verme amaçlı diyetlerle karıştırılmamalıdır. Sağlıklı kalmak ve sağlıklı görünmek için yapılan bir diyet yöntemidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin