Terapatik Yaşam Şekli Diyetiyle Sağlıklı Kilo Vermek

0
174
Tlc Diyeti Nasıl Yapılır

Kısaca Tlc diyeti olarak bilinen terapatik yaşam şekli diyeti Amerika’da Milli Sağlık Enstitüsü tarafından hazırlanmıştır. Dünyadaki en iyi diyet tiplerinden ikincisidir.  Bu diyetin en önemli özelliği, günlük olarak alınan doymuş yağ oranını kesmek ve lif içeren gıdaları tüketmek. Böylelikle vücutta kötü kolesterol oranı 6 hafta içerisinde düşürülmüş oluyor. Doymuş yağ tüketimi ile vücuttaki kolesterol oranının yükseleceği teorisine göre hareket edilen bu diyet programında, doymuş yağ miktarı alımına oldukça kısıtlama getiriliyor.

Terapatik yaşam diyeti ile kolesterolünü düşürmek, bunu yaparken de zayıflamak isteyen kadınların, günlük alması gereken kalori miktarı 1200 olarak hesaplanmış. Bu kalorinin ise sadece % 7 sinin yağlardan alınması planlanmış. Salam gibi işlenmiş et ürünleri ve tereyağı gibi hayvansal yağlar, bu diyette yasak olan gıdaların arasına giriyor. Peynir günde 55 gram olarak tüketilebiliyor. Az yağlı veya yağsız süt yine sınırlı miktarda alınabiliyor. Bu diyette bol bol meyve ve sebze var. Ayrıca tavuk ve balık’ta serbest. Tavuk, haşlanmış veya ızgara olarak ve derisi temizlenmiş halde kullanılıyor. Ekmek, makarna, pirinç ve diğer tahıllı gıdaların da yenilmesine olanak veren bu diyet ile 6 ayda, sağlıklı olarak 9 – 12 kilo verebilirsiniz.

Terapatik yaşam diyeti kolesterolü düşürdüğü gibi, aynı zamanda kalp sağlını da korumaya yardımcı oluyor. Diyabet gelişmesini engelliyor. Sağlıklı bir kilo verme diyeti. Her yaştan insanın, gençlerin ve çocuklarında uygulayabileceği bir diyet tipi olması özelliği ile de diyet listelerinde en üstlerde bulunuyor.


Terapatik yaşam şekli diyeti için örnek bir diyet listesi

Kahvaltı:

– Kahvaltıda az yağlı veya yağsız süt ve az miktarda kahverengi şekerle tatlandırılmış yulaf ezmesi veya bir dilim tam tahıllı ekmek ve 55 gram yağsız beyaz peynir

– Bir porsiyon meyve muz veya fazla şeker içermeyen mevsim meyveleri

– Sınırsız çay, açık ve şekersiz olmak koşulu ile veya 1 fincan şekersiz ve kremasız kahve

Öğlen yemeği: 

  • İnce bir dilim kepekli veya tam tahıllı ekmek
  • Bir porsiyon az yağda haşlanmış ve sos eklenmemiş makarna, marul yaprakları, domates, kepek ekmeği ve ızgara hindi ile hazırlanmış bir sandviç, bir porsiyon ızgara tavuk, i porsiyon ızgara balık, bir porsiyon az yağlı sebze yemeği seçeneklerinden herhangi biri

Ara öğün:

Öğle ve akşam yemeği arasındaki süre uzun geliyor ve acıkıyorsanız terapatik yaşam şekli diyetinde ara öğünlere de izin veriliyor.

  • Kuruyemişler çiğ, yağsız ve tuzsuz olarak bir porsiyon tüketilebilir.
  • Bir porsiyon meyve
  • Tuzsuz ayran, 1 kase az yağlı veya yağsız yoğurt

Akşam yemeği:

  • 1 porsiyon haşlanmış somon balığı
  • Zeytinyağlı veya Hindistan cevizi yağlı salata, yağı az olması koşuluyla
  • 1 porsiyon kahverengi pirinç pilavı
  • 1 porsiyon haşlanmış sebze

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin