Terrarium Nasıl Yapılır, Evde Terrarium Yapımı

0
230
Terrarium Nasıl Yapılır

Terrarium nasıl yapılır, Belirli bir alan içerisinde bulunan canlı ve cansız varlıkların birbirleriyle karşılıklı etkileşimleri sonucu meydana gelen besin zincirine ve devamlı olma özelliği bulunan sistemlere ekosistem denir. Terrarium da minik bir ekosistemdir. Hayvanlar ve bitkiler için kullanılır. Botanik işi ile ilgilenenlerin evlerinde yapabileceği bu minik bahçe şeklindeki yaşam alanları, genellikle cam veya plastik malzeme kullanılarak hazırlanır.

Terrarium Nedir, Terrarium Nasıl Hazırlanır?

Terrarium hazırlamak ve bu ekosistem içinde bitkilerin büyüyüp gelişmesini izlemek, oldukça keyif veren bir deneyimdir. Eğer boş zamanlarınızda bir şeyler üretmek ve keyif almak istiyorsanız, sizde evde terrarium hazırlayabilirsiniz. Arkadaşlarınıza, yakın çevrenize bu şirin küçük bahçe terraiumlarını yaparak, hediye edebilirsiniz.

Terrarium İçin Gerekli Olan Malzemeler

Terrarium yapabilmek için ihtiyacınız olan en önemli malzeme, derince bir kavanoz veya cam akvaryumdur. Terrarium hazırlamak oldukça moda olduğu için, bu iş için hazırlanmış cam kavanozları her yerde, özellikle çiçek malzemeleri satan dükkanlarda da bulabilirsiniz. Ayrıca evde atıl durumda olan bir kavanozu ya da vazoyu kullanabilirsiniz. Terrarium bitkilerinden, yapacağınız tasarıma göre birkaç tane almalısınız. Nemli ortamı seven ve fazla büyümeyen bitkileri tercih etmelisiniz. Arap saçı, küçük sukulentler, taş çiçeği, Japon şemsiyesi, fitonya türleri, eğrelti otları türleri gibi bitkileri tercih etmelisiniz. Bitki konusunda çiçekçiniz de size yardımcı olabilir.

Terrarium yapımı için gerekli olan diğer malzemeler ise aktif karbon yani mangal kömürü, torf, küçük çakıl taşları, küçük taşlar ve turba yosunudur. Turba yosununu da çiçekçilerde bulabilirsiniz. Ayrıca size yardımcı olacak fırçalar, uzun cımbız ve çubuklar da kullanabilirsiniz. Terrarium içinde dekoratif bir görünüm sağlamak için, minik süs objelerinden de alabilirsiniz.

Terrarium Nasıl Yapılır?

Temiz, kuru ve derince cam kabınızın içerisine iki parmak kalınlığında çakıl taşlarını dizin. Çakıl taşları hazırlayacağınız ekosistemin içinde yaşamın devam etmesi için fazla suyu çekmeye yarayacaktır. Daha sonra çakıl taşlarının üzerine turba yosununu iki parmak kalınlığında ve tüm yüzeyi kaplayacak şekilde yerleştirin. Turba yosununun özelliği nemi çok iyi hapsetmesidir.

Mangal kömürü yani aktif kömürü küçük küçük parçalayın. Terrarium için küçük parçalı aktif kömür de hazır olarak satılmaktadır. Turba yosunun üzerine iki ya da üç bölgeye aktif kömürü koyun. Aktif kömür terrariumu koruyacak ve içinde bitkilerinize zarar verebilecek zararlı oluşumların meydana gelmesine engel olacaktır.

En üste de bitkilerinizi dikebilmek ve bitkilerinizin tutunmasını sağlamak için ince elenmiş torfdan, bütün yüzeyi kapatacak şekilde dökün. Terrarium için aldığınız bitkileri kendi bakış açınıza ve zevkinize göre düzenleyerek torfun içine dikin. Bitkilerin köklerini çok sıkıştırmadan ve bastırmadan bu işlemi yapmaya özen gösterin. Dikme işlemini yaparken uzun çubuklar ve cımbızları kullanabilirsiniz. Dekoratif bir görünüm için aldığınız süs objelerini de uygun bir şekilde yerleştirin. Doğal bir görünüm elde etmek ve doğayı taklit etmek istiyorsanız, terrariumun içine doğal taşlardan da koyabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız terrariuma, dinlenmiş musluk suyu doldurduğunuz bir sprey şişesi ile biraz su ilave edin. Küçük ekosisteminiz hazır…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin