Tüy Dökücü Bitkiler Nelerdir, Nasıl Uygulanır?

0
165
Tüy Dökücü Bitkiler

Tüy dökücü bitkiler, İstenmeyen tüyler canınızı mı sıkıyor? Sadece bitkilerle doğal tüy dökme yöntemlerinden faydalanmak için yazımızı okumaya devam edin..

Tüy Dökücü Bitkiler ve Uygulamaları

Hemen her bayanın derdi olan istenmeyen tüylerle sizin de mi başınız dertte? Cilt tüyleri için henüz hiçbir şey denemediniz ama ne yapabileceğinizi de bilmiyor musunuz? Cevabınız evet ise, bu yazımız tam size göre.

Tüy Dökücü Limon ve Tuz Karışımı

Bu karışım vücudunuzdaki kıllar alındıktan sonra uygulanmalıdır. Bir kabın içerisine limon sıkın ve üzerine 2 çay kaşığı tuz ekleyin. Daha sonra karışımı kılların temizlendiği bölgelere uygulayın. Limon ve tuz, kılların köklerine inerek köklerde zayıflamaya yol açar, fakat bu karışımın ciltte yanma oluşturma riski de vardır. Böyle bir durumda cildinizin hemen yıkanması gerekir. Düzenli bir şekilde bu yöntemi uygularsanız, tüylerinizde azalma ve zayıflama olabilir.

Tüy Dökücü Muz ve Yulaf Ezmesi Karışımı

Şayet kuru bir cildiniz varsa, kıllarınızdan kurtulmanız için en ideal malzeme muz olabilir. Bunun için kullanacağınız muz, aynı zamanda elastik ve yumuşak bir cildiniz olmasına da katkı sağlar. Buna rağmen kıllarla savaşmanız için tek başına muz yeterli olmaz ve bu durumda ihtiyacınız olan diğer malzeme de yulaf ezmesidir.

Olgun bir muzu güzelce ezin ve üstüne 1 çay kaşığı yulaf ezmesi ekleyin. Bu karışımı yuvarlak hareketlerle ovalayarak 15 dakikalık bir süreyle cildinize uygulayın ve ardından ilgili bölgeyi bol suyla yıkayın. Bu yöntemi haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Tüy Dökücü Fesleğen ve Soğan Karışımı

Tüy dökücü bitkiler arasında soğana da yer vermeliyiz. Yemeklere lezzet katan soğan, fesleğen ile bir araya gelince kıllarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bu uygulamada dikkat etmeniz gereken tek şey, soğanların içinden ince zarların ayıklanmasıdır. İki tane soğanın zarlarını ayıkladıktan sonra 10 adet fesleğeni bu zarlar ile birlikte karıştırın ve iyice ezin. Karışım macun kıvamına geldiğinde kılların üzerine sürün. 15 dakika kadar bekledikten sonra bol suyla yıkayın. Bu uygulamayı 1 ya da 2 ay, haftada 3-4 kez olacak şekilde tekrarlayın.

Tüy Dökücü Yumurta Akı, Mısır Unu ve Toz Şeker Karışımı

Yumurta akını sarısından ayırın ve üzerine bir miktar toz şeker ile mısır unu ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı tüylü bölgelere uygulayabilirsiniz. İyice kuruduktan sonra bol su ile yıkayın. Haftada 4 kez bu uygulamayı tekrarlayarak tüylenmenin önüne geçebilirsiniz. Bilhassa yüz bölgesindeki tüylerde etkili olan bir yöntemdir.

Bakla: Bir diğer tüy dökücü bitki ise bakla. Baklanın kabukları sıkın ve elde ettiğiniz yarım çay bardağı bakla suyunu, tüylerinizi aldıktan sonra ilgili bölgeye uygulayın. Yaklaşık 30 dakika kadar beklettikten sonra temizleyebilirsiniz. Düzenli kullanırsanız, kıl kökleriniz zayıflayacaktır.

Tüy Dökücü Soğan, Sarımsak ve Siyah Merhem Karışımı

Öncelikle 1 tane soğanı köz haline gelene kadar ısıtın. Daha sonra 1 diş sarımsak rendeleyin ve eczanelerden alabileceğiniz siyah merhem ile rendelediğiniz sarımsakları karıştırın. Bu karışımı tüylü bölgelerinize ince bir tabaka halinde uygulayın. Ardından bu tabakanın üstüne de köz haline getirdiğiniz soğanı koyun. Bir haftalık süreyle her gün uygulayacağınız bu yöntem sayesinde istenmeyen tüylerde azalma görebilirsiniz.

Tüy dökücü bitkiler konumuzun son uygulaması ise zerdeçal. Şayet kıl yoğunluğu az olan bir bölgeye uygulayacaksanız, 1-2 çay kaşığı zerdeçalı süt ya da suyla macun haline getirin ve tüylü bölgelerinize uygulayın. 15 dakika boyunca veya kuruyana kadar bekleyin. Daha sonra ılık su ile temizleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin