Yaşa Göre Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

0
180
Yaşa Göre Doğru Cilt Bakımı

Cilt bakımı, bebeklik döneminden yaşlılık dönemine kadar, bilinçli bir şekilde ve  özenle yapılmalıdır. İnsan cildi yaşamın her döneminde bazı değişikliklere uğrar. Bebeklerin teninde gözenek yoktur. Lekesiz, pırıl pırıl bir cilt yapıları vardır. Bebek gibi bir cilde her yaşta sahip olmak istiyorsanız, cildinize uygun ve doğru planlanmış bir cilt bakımı yapmalısınız.

Cildimiz yaş ilerledikçe eskiye oranla daha fazla bakım ister. Ergenlik dönemine kadar cilt bakımı, sadece cildi temiz tutmak ve gerektiğinde nemlendirmek sureti ile yapılır. Ciltte herhangi bir sorun yoksa, bu kadar bakım yeterli olacaktır. Ergenlik dönemi (bluğ çağı), çocukluk döneminden çıkıp yetişkinlik dönemine geçiş arasında kalan zamandır. Bu dönemde vücutta büyüme ile birlikte gelen fiziksel değişimler tamamlanır. Ergenlik dönemi ile birlikte ciltte, hormonlarında etkisiyle bazı değişimler yaşanabilir. Bu değişimlerin en önemlisi aknedir. Ergenlik dönemi cilt bakımı akne üzerine yoğunlaşır. Akne oluşumunu engellemek ve akneleri iyileştirmek için, cildin dermatolojik bir sabunla veya cilt yapısına uygun hazırlanmış bir sütle, sabah akşam yıkanarak temizlenmesi gerekir. Cildin temizliğinden sonra alkol içermeyen bir tonikle gözeneklerin sıkışması ve küçülmesi sağlanmalıdır.

Yaşa Göre Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?


18-30 yaş arasında cilt bakımı
: Bu dönemlerde cilt tazedir, gençliğini korur ve yenilenmesi de hızlı olur. Sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda bir bebeğin cildi kadar güzel olabilir. Cildin temizliği sabun yerine daha yumuşak, cilt tipine uygun bir süt ile yapılmalıdır. Temizlendikten sonra mutlaka uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Haftada bir kez cildi ölü hücrelerden arındırmak için, derinlemesine temizlik dediğimiz, maske ile cilt bakımı yapılmalıdır. Cildin ihtiyacına göre başka maskeler de kullanılabilir. Uyumadan önce makyaj iyice temizlenmelidir. Güneş banyosundan, leke oluşumuna engel olmak için kaçınılmalıdır.

30-40 yaş arasında cilt bakımı: Yine cilt tipine uygun ürünler ile cildin sabah akşam temizlenmesi ve nemlendirilmesi gerekir. Cildi haftada bir kez ölü hücrelerden temizlemeli ve peeling yapılmalıdır. 10 gün ara ile cildi besleyen ve vitamin içeren maskeler uygulanmalıdır. Yatmadan önce makyajınızı muhakkak temizlemelisiniz. Göz çevresi bakımı için iyi bir ürün kullanılmalıdır. Ayrıca bu yaşlarda, gece bakım kremleri kullanılarak cildin gece boyunca kendini yenilemesine yardımcı olunabilir.

40-50 yaş arasında cilt bakımı: Bu yaşlar için cilt bakımında sabah akşam cildi temizlemek, nemlendirici ile nemlendirmek gerekir. Haftada bir peeling ve 10 günde bir besleyici maske ile göz bakımı yapılmalıdır. Nemlendiriciler ve bakım kremleri boyun bölgesine de sürülmelidir. Dudak çevresinde oluşan kırışıklıklar için özel bir ürün kullanılabilir. Bol bol E vitamini almaya da özen gösterin.

50 yaş ve üzeri için cilt bakımı: Bu yaşlarda cildin yenilenmesi yavaşlar. Bakım için daha çok temizlik, nemlendirme ve besleyici bakım ürünleri kullanılır. Kollagen dokunun kaybı ile birlikte meydana gelen çökme ve sarkmalara karşı hyaluronik asit içeren serumlar ve ürünler kullanılabilir. Ayrıca cildi geren ürünler de tercih edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin