Yeni Doğan Bebekleri Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
164
Yeni Doğan Bebeklerin Emzirilmesi

Doğumdan önce annelerin doğru beslenmeleri, dünyaya gelecek olan bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini tamamlayabilmesi için önemlidir. Doğumdan sonra sağlıklı bir şekilde yeni doğan bebek, ilk süreçte doğru bir beslenme ihtiyacı duyacaktır. Bu süreç zamanla genişleyecek ve bebeğin gelişimi için alması gereken besin ihtiyacı artış gösterecektir. Bebek emzirme ile bu besini 6 ay süre boyunca en doğru biçimde karşılanır.

Yeni Doğan Bebekleri Emzirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Erken emzirme bebeğin doğumuyla birlikte başlamaktadır. Normal doğumlarda, bebek dünyaya geldikten kısa bir süre sonra anne memesine verilmelidir. Emzirme işlemi annenin rahminde kasılmaya yol açacağı için, rahim bölgesinde meydana gelebilecek kanama gibi bir sorunla karşılaşılma ihtimali azalacaktır. Sezaryen ile doğmuş bebeklerde ise emzirme işlemi 2 saatlik bir süre içinde yapılmalıdır. Bebeklerin refleksleri, doğumdan sonraki ilk iki saat içinde daha güçlüdür. Daha sonra bebek uyumaya başlar. Derin bir uykuya daldığı için uyandırılarak emzirilmesi güç olacaktır. Bu yüzden sezaryen doğumlarda, bebeğin beslenebilmesi için ilk iki saat önem taşımaktadır. Erken emzirme yapılmayan bebeklerde çeşitli rahatsızlıklar görülebilmektedir.

Bebeğin refleksleri anne memesini yakalamaya yönelik olsa da, annelerin emzirme tekniklerini öğrenmesi gerekmektedir. Emzirme eğitimlerine karşı duyarlı olmaları, bebeğin doğru emzirilmesi için şarttır.

  • Doğumdan sonraki ilk birkaç gün, anneler bebeklerini sıklıkla emzirmelidir. Bu sayede bebek anne memesine olan alışkanlığını kazanacaktır. Anne adaylarında ise özgüven kazanımı görülecektir. Bebek emzirme süresi, iki saatte bir olacak şekilde belirlenebilir.
  • İlk günler için annelerin ürettiği süt, besin değeri bakımından bebeğin beslenme ihtiyacını tamamen
    karşılamaktadır. Renk olarak sarımsı bir rengi bulunan bu özel süt, belli bir zaman sonra yerini normal anne sütüne bırakacaktır. Zengin bir değere sahip olduğu için bebeğin bu dönemlerde emzirilmesi önemlidir. Böylece bebek ilk beslenme sürecinde sağlıklı yaşamın temelini almış olacaktır.
  • Bebeğin tıbbi durumundan dolayı ilk günlerde mama kullanımı doktorlar tarafından önerilmediyse, bebeğe mama verilmemelidir.
  • İki saatte bir olan emzirme süresini zaman içinde bebeğin isteğine bırakabilirsiniz. Bu süre maksimum üç, üç buçuk saate kadar çıkabilmektedir.
  • Bebeğin memeyi emmesi engellenmemelidir. Bebek ihtiyacı kadar olan sütü almalıdır. On dakikaya kadar emzirme devam edebilir. Eğer bebek ilk memedeki sütü boşaltmışsa ve hala emmek için hamle yapıyorsa, anne diğer memeye geçerek bebeğini emzirebilir.

Anne Sütü Sağılıp Saklanabilir Mi?

Anne sütünün sağılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Sağılan anne sütü, oda sıcaklığında tutulması kaydıyla yaklaşık sekiz saate kadar saklanabilir. İlk sekiz saatte tüketilmesi düşünülmüyorsa buzdolabında yirmi dört saatlik süreyle tutulabilir. Buzdolabının dondurucu bölmesinde ise bir aya kadar tutulabilmektedir. Derin dondurucular 0 derecenin altında çalıştıkları için, sağılmış anne sütü bu dondurucularda üç ay kadar tutulabilir, ancak sütün özelliğinin zayıflayabileceği düşünülerek ilk iki ay içinde kullanılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Donmuş vaziyette bulunan sütü mikrodalga yardımıyla çözmek yanlıştır! Çünkü anne sütünde bulunan vitaminlerin etkisi, aşırı ısınmaya bağlı olarak yok olabilmektedir. Dondurulmuş sütler sıcak suya koyulmalı ve çözülmesi beklenmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin