Yoga’nın Faydaları – Yoga Hareketleri

0
281
yoga nedir

Yoga Nedir ?

Yoga, boyunduruğu veya birlik anlamına gelen Sanskritçe “yuji” kelimesinden türemiştir; zihin ve bedeni bir araya getiren eski bir uygulamadır.

yoga nedirNefes egzersizleri, meditasyon, gevşemeyi teşvik etmek ve stres azaltmak için tasarlanmış pozları içerir.
Yoga’nın uygulanmasının hem zihinsel hem de fiziksel sağlığa birçok fayda getirdiği söylenir, bununla birlikte tüm bu faydalar bilim tarafından desteklenmemiştir. Bilim tarafından desteklenen 3 faydası vardır.

Yoga’nın Faydaları Nelerdir ?

1. Stres Azalabilir mi ?
Yoga, stresini azaltma ve gevşemeyi geliştirme kabiliyeti ile bilinir.
Aslında, çok sayıda çalışma, birincil stres hormonu olan kortizol salınımını azaltabileceğini göstermiştir
Bir çalışma kendilerini duygusal olarak üzülmüş hisseden 24 kadını izleyerek stres üzerindeki güçlü etkisini gösterdi.

Üç aylık bir programdan sonra, kadınların kortizol düzeyleri önemli derecede düşmüştü. Ayrıca stres, kaygı, yorgunluk ve depresyon düzeyleri daha düşüktü. 131 kişinin katıldığı bir başka araştırmada da benzer sonuçlar elde edildi; 10 haftalık çalışmada stres ve kaygıyı azalttı. Ayrıca, yaşam kalitesini ve zihinsel sağlığı geliştirmeye yardımcı oldu. Tek başına ya da meditasyon gibi stresi hafifletmenin diğer yöntemleri ile birlikte kullanıldığında, stresin kontrol altında tutulması için güçlü bir yol olabilir.

2. Kaygı Dindirir
Birçok kişi, anksiyete duygularıyla baş etmenin bir yolu olarak yoga yapmaya başlar.
İlginçtir ki, yoganın endişeyi azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteren oldukça fazla araştırma bulunmaktadır.
Bir çalışmada anksiyete bozukluğu tanısı konmuş 34 kadın haftada iki kez yoga derslerine iki ay süreyle katılmışlardır.
Çalışmanın sonunda, yoga uygulayanların anksiyete düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha düşüktü.
Travmatik stres bozukluğu (TSSB) olan ve travmatik bir olaya maruz kaldıktan sonra ciddi endişe ve korku ile karakterize olan 64 kadını izleyen bir başka çalışma.
10 hafta sonra haftada bir kez yoga uygulayan kadınların TSSB belirtileri daha azdı. Aslında, katılımcıların % 52’si artık TSSB kriterlerine hiç uymadı.
Yoga’nın kaygı semptomlarını nasıl azaltabileceği tam olarak net değildir. Bununla birlikte, şu anda var olma ve kaygı tedavisinde yardımcı olabilecek bir barış duygusunun bulunmasının önemini vurguluyor.

3. Kalp Sağlığını İyileştirebilir
Vücudun her tarafına pompalanan kan dolaşımından, önemli besin maddeleri içeren dokulara kadar, kalbin sağlığı genel sağlık için vazgeçilmez bir unsurdur. Çalışmalar, kalp sağlığını iyileştirmesine yardımcı olabileceğini ve kalp rahatsızlığı için çeşitli risk faktörlerini azalttığını gösteriyor.

Bir çalışma, beş yıl boyunca yoga uygulayan 40 yaşın üzerindeki katılımcıların, kan basıncını ve nabızlarını daha düşük kan basıncına ve nabız oranına sahip olmadığını göstermiştir. Yüksek tansiyon, kalp krizi ve inme gibi kalp sorunlarının başlıca nedenlerinden biridir. Tansiyonunuzu düşürmek bu sorunların riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bazı araştırmalar ayrıca, sağlıklı bir yaşam biçimine dâhil edilmesinin, kalp hastalığının ilerlemesinin yavaşlamasına yardımcı olabileceğini önermektedir. Bir çalışma, bir yıllık eğitiminin diyet değişiklikleri ve stres yönetimi ile birlikte bir yaşam tarzı değişikliğinin etkilerine bakılarak kalp rahatsızlığı olan 113 hastayı izledi. Katılımcılar toplam kolestrolde % 23’lük bir düşüş ve “kötü” LDL kolesterolünde% 26’lık bir azalma gördüler. Ek olarak, kalp hastalığının ilerlemesi hastaların% 47’sinde durdu. Bir rolünün ne kadarının diyet gibi diğer faktörlere karşı ne kadar etkili olabileceği belli değildir. Bununla birlikte, kalp hastalığına büyük katkıda bulunan stresini en aza indirebilir.

Yoga Hareketleri

 1. Ağaç duruşu (Vrksasana)
 2. Üçgen duruş (Trikonasana)
 3. Öne esneme (Pashimonatanasana)
 4. Kaydırak duruşu (Purvottanasana)
 5. Omurga döndürme (Vakrasana)
 6. Uçak duruşu
 7. Çekirge duruşu (Salambasana)
 8. Sırtüstü yuvarlanma (Pavanamuktasana)
 9. Yarım omuz duruşu (Sarvangasana)
 10. Saban duruşu (Halasana)
 11. Yarım tekerlek duruşu (Setu Bandhasana)
 12. Derin gevşeme duruşu (Savasana)

Yoga Hareketleri

ÖZET:
Yalnız veya sağlıklı bir yaşam tarzıyla birlikte yoga, kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin