Yumurtalık Kisti Belirtileri, Çeşitleri, Tedavisi

0
144
Yumurtalık-Kisti
Yumurtalık Kisti

Yumurtalık Kisti Belirtileri, Çeşitleri, Tedavisi

Yumurtalık Kisti Nerededir
Yumurtalık Kisti

Yumurtalık Kisti Hemen hemen her kadının hayatının belli bir evresinde yumurtalıklarında saptanabilen birbirinden farklı birden fazla türe sahip olan ve hormonların etkisinde gelişen içi sıvı dolu olan kitlelere kist denilmektedir.
Yumurtalık kistleri, üreme dönemindeki kadınlarda daha sık rastlanılan ve bir çoğu iyi seyirli olan, çoğu zaman tedaviye gerek duymayan ve kendiliğinden kaybolan oluşumlardır. Yumurtalıklardaki kistler genellikle belirti vermeyip, çoğu zaman rutin kontroller sırasında fark edilir. Yanlış inanışlar ile halk arasında kansere meyilli bir sebep olarak görülerek gereksiz yere endişeler yaratmaktadır. Yumurtalık kistlerini ve özelliklerini anlamadan önce normal bir kadında her ay olan döngüyü anlamak gerekir.

Kadınların sahip olduğu ve tıp dilinde over denilen yumurtalıklar kadınlık hormonları denilen östrojen, progesteron ve erkeklik hormonu diye adlandırılan testosteronu üretmenin yanında her ay insanoğlunun üremesi için gereken yumurta hücresini de oluşturmakla görevli bir organdır. Rahmin her iki yanında bulunurlar.

Yumurtalıkların görevi ergenlik dönemi ile birlikte başlar ve menopoz ile birlikte biter. Bu sebeple adet dönemi başlamayan veya menopozdaki kadınlarda kist oluşumu nadir olarak görülmektedir. Bu süre zarfı boyunca ürettiği hormonlar ile her ay kadının gebe kalması için tüm uygun koşulları hazırlar ve kadın gebe kalmazsa oluşturduğu tüm bu koşulları adet kanaması döneminde eski haline getirir. Sağlıklı kadınlarda genellikle her adet zamanında yumurtalıkların birinde, yumurta içeren ve follikül adı verilen 20 ile 22 mm boyutta kist oluşur.

Yumurtalık Kistinin Belirtileri

  • Düzensiz adet
  • Kasıkta ağrı
  • Karında ağrı
  • Kabızlık
  • idrarı sıklıkla gelme

Yumurtalık Kisti Çeşitleri

  • İşlevsel yumurtalık kisti
  • Dermoid yumurtalık kisti
  • Çikolata yumurtalık kisti
  • Kistadenom yumurtalık kisti

Yumurtalık Kisti Tedavisi

Bir çok kadın yumurtalık kanseri oldum deyip kendini sitresten sitrese sokabilmektedir. Ultrason, Laparoskopi, Kan testleri ile Yumurtalık Kisti tespiti yapılabilmektedir. İşlevsel kistler 1-2 ay kendiğinden geçebilmektedir. Kistlerin bazı türleri doğum kontrol hapı ile önlem alınabilmektedir. Çünkü doğum kontrol hapları üremeyi durdurduğu için yumurtlama duracaktır. Kistin tedavisi büyüklük ve yaşa bağlı olarak doktorunuz hap ve ameliyat kararını size iletecektir.

Follikülün çatlamasıyla içindeki yumurta atılır. Gebelik oluşmazsa hasta adet görür. Bazen bu follikül çatlamaz ve büyüyerek kistleşir ya da çatlama olsa bile içindeki kanama ile basit folliküler ya da hemorajik(kanamalı) kistler gelişir. Bu durum çoğunlukla hormonal düzensizlikle birliktedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin