Yürüyüş Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

0
122
Yürüyüş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor ve egzersiz olmadan hareketsiz bir yaşam sürdürmek, hastalıklara yakalanma riskinin artmasına neden oluyor. Kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, obezite gibi pek çok dolaşım ve sindirim sistemi hastalıklarına karşı, yürüyüş ve egzersiz gibi fiziksel aktivitelerin çok faydalı olduğunu belirten uzmanlar, haftada en az üç gün yürüyüş yapılmasını öneriyorlar. Ayrıca düzenli olarak yapılan yürüyüşlerin en az 20 dakika boyunca devam ettirilmesi gerekiyor.

Yürüyüşten Önce ve Yürüyüş Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yürüyüşün, metabolizmanın hızlanması ile birlikte vücutta kalori yakılmasını ve fazla kiloların atılmasını sağladığı biliniyor. Bunların dışında sağlıklı ve fit bir vücut yapısı oluşmasına yardımcı oluyor ve hücrelere bol miktarda oksijen gitmesini sağlayarak, vücut sisteminin fonksiyonlarını düzenliyor. Yürüyüşün olumlu etkilerinden faydalanabilmek için, bu egzersizi doğru yapmak gereklidir.

Yürüyüşten Önce; Eğer bir sağlık sorununuz varsa, daha önce hiç spor yapmadıysanız ve yaşınız 40’ın üzerindeyse, yürüyüşe başlamadan önce muhakkak bir uzmana görünmeli, yürüyüş yapmak için uygun olup olmadığınızı öğrenmelisiniz. Şayet doktorunuz yürüyüş yapabileceğinizi söylediyse, hangi tempoyla ve ne kadar süre ile yürümeniz gerektiğini de danışın. Isınma ve esneme hareketleri yapmadan yürüyüşe başlamayın. Bu hareketler, yürüyüşe alışkın olmayan kaslarınızı esnetecek ve oluşabilecek kas yaralanmalarını önleyecektir. Ayrıca kalp-damar sisteminizin fiziksel aktiviteye uyumunu da kolaylaştıracaktır.

Yürüyüş yaparken: Günün her saati yürüyebilirsiniz. Ancak sabah yapılan yürüyüşler sağlığınız için daha etkili olur. Çünkü sabahları yapılan yürüyüşle metabolizmanızı hızlandırır ve daha hızlı yağ yakarsınız. Böylece kolaylıkla
forma girersiniz. Yürüyüş için açık havayı tercih edin. Açık havada yapılan yürüyüşler, vücudunuzun oksijenlenmesini sağlar ve zihninizi berraklaştırır.

Yürüyüşe başlamadan önce yemek yemeyin. Yemeğinizi yürüyüşe başlamadan en az iki saat önce yemiş olmalısınız. Sindirim işlemi bittikten sonra yürüyüşe çıkmalısınız. Ayrıca giydiğiniz giysiler, vücudunuzu sıkmayan, hareketinizi kısıtlamayan ve terlediğinizde terinizi kolayca emebilen giysiler olmalı. Ayakkabılarınızın da esnek tabanlı ve yürüyüşe  uygun bir spor ayakkabı olmasına dikkat etmelisiniz.

Yürürken omurga sağlığınız için, karnınızı içinize çekin ve başınız yukarıda, dik bir pozisyonda durun. Kalp hızınıza göre yürüyüş ritmini ayarlamalısınız. Normal bir insanın nabzı yürürken dakikada 100 ile 110 arasında olmalıdır. Yürüyüş hızını kalp-damar sağlığınızı korumak için, birden değil, kademeli olarak arttırın. Başlarda yavaş, yürüyüşün ortalarında hızlı ve yürüyüşü bitirmeden önce de tempoyu düşürün.

Günde en az 20 dakika, en fazla 60 dakika yürüyün. Yapabiliyorsanız her gün, eğer olmuyorsa haftada en az üç gün düzenli olarak yürümeye çalışın. Yürüme esnasında değil, yürümeye başlamadan önce veya yürüyüşten sonra su içmeye çalışın. Kalbinizde veya herhangi bir yerinizde ağrı, nefes darlığı, baş dönmesi ve çarpıntı gibi şikayetler hissederseniz, yürüyüşe ara verip dinlenin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin