Yüz Maskesi Nasıl Uygulanmalı ve Hangi Yüz Maskesi Tercih Edilmeli?

0
192
Yüz Maskesi Nasıl Uygulanır

Birçok kadın cildinin günlük temizliğini ve bakımını yapıp, bunların cilt bakımı için yeterli bir uygulama olduğunu düşünür. Elbette bunları mutlaka yapmalısınız, ancak derinlemesine bakım yapmak da cilt bakımının olmazsa olmazlarındandır. Bunun için ise yüz maskesi uygulamasını öneriyoruz.

Yüz Maskesi Nedir, Yüz Maskesi Nasıl Kullanılır, Hangi Yüz Maskeleri Tercih Edilmelidir?

Derinlemesine cilt bakımı dendiğinde ilk ala gelen, yüz maskeleridir. Hala cilt bakım maskesi yapmaya başlamadıysanız, bir an önce başlamanızı öneriyoruz. Maskeler, cilt için en iyi dostlardır. Yüz maskesi, günlük cilt bakımını destekler ve cildi kuvvetlendirir.

Yüz maskeleri ne sıklıkta uygulanmalıdır?

Yüz maskeleri haftada 3- 4 kez uygulanabilir. Her gün kullanılması tavsiye edilmez. Yüz maskelerinin etkileri kuvvetli olduğu için sık kullanımı ciltte tahriş, soyulma gibi olumsuz etkiler meydana getirebilir.

Yüz maskeleri neden kullanılır?

Yüz maskeleri, cilde peeling etkisi yapan, cildi güçlendiren, besleyen, ihtiyacı olan maddeleri temin eden ve cilt dokusunu güzelleştiren cilt bakım ürünleridir. Cilde olan etkileri oldukça güçlüdür. Ayrıca cildin hassasiyetini gidermek ve cilt kızarıklığını yok etmek için yapılmaktadır ve cildi sakinleştirir. Cilt için yüksek nem takviyesi sağlayan ürünlerdir. Cilt dokusunu geliştirip, esnekliğini sağlarlar. Cildin iyice nemlenmesini sağlayabilmek için en az 20 dakika kalmalıdırlar. Tüm gece boyunca ciltte kalabilen yüz maskeleri daha etkilidir. Bunların dışında;

  • Cildin, zamanla kaybolan kollagen dokusu yüzünden esnekliğini kaybetmesine engel olurlar.
  • Cildin sıkılaşmasına yardımcı olurlar. Tazelik kazanmasını sağlarlar. Ciltte meydana gelen matlığı giderirler.
  • Cilt dolaşımı hızlandırarak, cilt hücrelerinin oksijenlenmesini, cildin nefes almasını sağlarlar.
  • Cildin sebum dengesini sağlayarak, yağlanma dolayısıyla meydana gelebilecek sivilce oluşumuna engel olurlar.

Cildiniz için hangi yüz maskelerini uygulamalısınız?


Cildiniz yorgun ve cansız görünüyorsa;
 tüm gece boyunca ciltte kalabilen, jel yapıdaki ferahlatıcı ve tazeleyici özellikteki yüz maskeleri idealdir. Jel maskeler göz çevresine de uygulanabilir. Yorgunluktan kaynaklanan göz altı morluklarının da renginin açılmasına yardımcı olur. Jel maskelerinin içeriğinde vitaminlerin olmasına dikkat edin. Bu vitaminler, sabah uyandığınızda cildinizin yenilenmesine ve tazelenmesine yardımcı olacağı için yorgunluğunu alacaktır.

Sivilceli ve gözenekli ciltler için: Beslenme şekli,  cilt yapısının yağlı olması, stres ve hormonal nedenler yüzünden bozulan cilt dokusunu onarıcı ve yağ emici maskeleri tercih edin. İçinde salisilik asit olan maskeler sivilce oluşumunu engeller. Antiseptik özellikteki maskeler de sivilcelerin yayılmasını sağlayan bakterilere nüfuz ederek , onlarla savaşır.

Kırışıklık ve ince çizgiler oluşmuş ciltler için: İçerisinde yaşlanma karşıtı maddeler olan ve anti-aging özelliği bulunan maskeleri tercih edin. Bu maskelerin hafif ve cilde hızlı nüfuz eden özellikte olmasına dikkat edin. Retinol içeren maskeler kırışıklık ve ince çizgilerin açılmasına yardımcı olur.

Mat ve sararmış ciltler için: Peeling özelliği olan, cildi soyarak yenilenmesini sağlayan maskeler tercih edilmelidir. Bu tip yüz maskeleri genellikle tüm gece boyunca yüzde bırakılmaz. Minimum 20 dakika veya kuruyana kadar bekletilir. Daha sonra hafifçe ıslatılarak ve ovuşturularak yüzden çıkarılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin