Yüz Tipine Göre Yüz Kontürü Nasıl Uygulanır?

0
207
Yüz Tipine Göre Yüz Kontürü

Makyaj alanında son zamanlarda yükselen bir trend var; yüz kontürü uygulamak. Yüz kontürü cildin bazı kısımlarını aydınlatarak ön plana çıkarmaya yarar. Bazı kusurlu cilt bölgelerini ise, gölgelendirme yöntemiyle geri plana atarak, dikkat çekmesini engeller. Yüz kontürü ile yüzde beğenilen kısımlar daha ön plana çıkarılır. Bir tür makyaj hilesi olarak nitelendirebileceğimiz yüz kontürü, ideal ve kusursuz bir yüz görünümü sağlar, fakat doğru yapıldığı takdirde! Her insanın yüz şekli farklıdır. Yüz kontürü uygulaması, yüzün tipine göre uygulanır. Bu nedenle kontür uygulamasından önce hangi yüz tipine sahip olduğunuzu öğrenmelisiniz.

Yüzün Tipine Göre Yüz Kontürü Nasıl Yapılır?

Yüz tipinizi belirlemek için yüzünüzün bir fotoğrafını çekin. Fotoğrafı çekerken yüzünüzü dik ve dümdüz dutun. Mimik yapmayın. Resminizin üzerinde, yüzünüze saç çizgilerine elmacık kemikleri çıkıntısının çevrelerine ve çene uçlarına noktalar koyup, bu noktaları birleştirin. Yüzünüz hangi geometrik şekle benziyor karar verin ve yüz kontürünüzü bu şekle uygun olarak yapın.

Yüz kontürü paletleri

Profesyonel bir kontür uygulaması için, bir yüz kontürü paletinde dört renk olmalıdır. Aydınlatıcı ve ışıltı verici olarak nitelendiren iki açık ton, kapatıcı veya gölge verici dediğimiz bir koyu ton ve yüz kontürünü tamamlamak için kullanılan, bir nevi allık olarak adlandırabileceğimiz, şeftali rengi tonlarında bir renk. Paletteki boyalar kremsi bir kıvamda olmalıdır. Bu rahat bir uygulama yapma olanağı verir.

Oval ve Kare yüz tipleri için yüz kontürü

Oval yüz tipi makyaj uzmanlarına göre en ideal yüz şeklidir. Yüz kontürünün yapılma amacı da, yüzü oval bir şekle yaklaştırmaktır. Bu nedenle kontür uygulaması şekillendirme işlemini içermez. Oval yüz tiplerinde yüze uygulanan kontürü sadece kapatılmak ve geri plana atılmak istenen yüz bölgelerini gölgelendirmek ve yüze ışıltılı ve aydınlık bir görünüm vermek için yapılır. Oval yüz tipine sahip kadınlara, çeneye, elmacık kemikleri üzerine ve çene ucuna highlight yani aydınlatıcı uygulanır. Ciddi anlamda bir yüz konturu yapmaya gerek yoktur. Kare yüz tipini oval bir şekle  yaklaştırabilmek için köşeleri yumuşatmak gereklidir. Bu nedenle saç diplerine, çene kemiğinin sivri kıyılarına, koyu renkler yani gölge verici sürülür. Alın ve çenenin ortasına açık renkler uygulanarak vurgulama yapılır. Fırça ile iyice renkler dağıtılır ve allık uygulaması yapılır.

Üçgen ve Yuvarlak yüz tipleri için yüz  konturu

Üçgen bir yüz tipinde, elmacık kemiklerinin alt kısmına ve alında saç diplerine değil ama buralara yakın bölgelere  gölgelendirme yapılır. Alnın ortası, çene ve elmacık kemikleri üzerine ise highlight uygulanarak genişletilir. Allık ile yüz kontürü tamamlanır. Yuvarlak yüz tiplerinde yüze uygulanan kontür, biraz daha keskin hatlar kazandırmak ve yüzü biraz daha olduğundan ince göstermek için yapılır. Gölgelendirme işlemi yüzün orta yan kısmından yukarıya, saç diplerine kadar, aşağıya doğruda çene kemiğinin başlangıç noktasına kadar yapılır. Highlight ile elmacık kemiklerinin üzeri, alın ortası ve çene bölgesi aydınlatılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin